reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Zayıflamanın Sırrı Mantar

Zayıflama Zayıflamanın Sırrı Mantar konusunu yazdır Zayıflamanın Sırrı Mantar konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 25-07-2009 tarihinde saat 02:26:48 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 4735 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


İçeriğinde yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve kolesterol bulunmayan mantar, sağlıklı bir diyet listesinin ilk sırasında yer almalı...

Doğada, karbon, oksijen, azot ve fosfor gibi organik maddelerin bileşenlerine ayrılmasında önemli bir rol oynayan mantarlar, insanlar için de önemli bir gıda maddesi özelliği taşıyor.

Rüzgarla bile taşınabilen sporlar yardımı ile uygun yetişme ortamının bulunduğu alanlarda kolaylıkla yetişebilen mantarlar, değişik lezzetiyle birçok kişinin vazgeçemediği damak tatları arasında yer alıyor.

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Celalettin Öztürk, mantar içinde yoğun olarak bulunan A, C, D vitaminleri ve zengin minerallerin, sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

Öztürk, hafif lifli yapısıyla midede hazmı ve bağırsaklar tarafından emilmesi kolay olan mantarların önemli bir besin kaynağı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ülkemizde yetişen pek çok mantar türünde, enerji kaynağı olan karbonhidrat miktarı oldukça yüksektir. İçeriğinde yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve kesinlikle kolesterol içermeyen mantarlar, sağlıklı bir diyet listesinin ilk sırasında yer almalıdır. Çünkü, zayıflama, şeker ve yağ gibi bazı maddelerin alınması yasak olan diyet programlarında ortak özellik, besin değeri yüksek, ancak kolesterol oranı düşük gıda maddeleri tüketmektir. Mantar ise bu özellikleriyle hemen her çeşit diyete son derece uygun bir besin maddesidir.''

''DİYET İÇİN DOKTOR KONTROLÜ...''

Birçok diyet gıdasının, lezzetli olmayan ve yenmesinden keyif alınmayan suni üretilmiş yiyecekler olduğunu belirten Öztürk, ''Diyet yapmak için pahalı ürünler kullanmak yerine daha ucuz olan ve doğadan rahatlıkla toplanabilecek mantarlar kullanılabilir. Ancak toplanacak mantar çeşidi ve diyetin ne amaçla yapıldığı çok önemlidir. Bunun için mantar ağırlıklı yapılacak diyetin, tüm diyetlerde olduğu gibi doktor kontrolünde gerçekleşmesi gerekir'' diye konuştu.

Sağlıklı bir yaşam için diğer gıdalara göre, zehirli mantarlar hariç, belirgin bir yan etkisi olmayan mantarın kişiye günlük yaşamda ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazlasını bile verdiğini vurgulayan Öztürk, yazın kırlardan toplanacak mantarların taze ya da kurutularak kışın da tüketilebileceğini sözlerine ekledi.
 
Kaynak: Milliyet

Zayıflamanın Sırrı Mantar başlıklı bu makale 25-07-2009 tarihinden itibaren 4735 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Zayıflamanın Sırrı Mantar

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Zayıflamanın Sırrı Mantar Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.