reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar

Zayıflama Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar konusunu yazdır Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 15-09-2009 tarihinde saat 14:26:59 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 75218 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Geceleri Atıştırmayın

Genelde gün boyu yeterli besin tüketmeyen, stresli ve yoğun çalışanlarda azalan enerjiyi yükseltmek adına tüketilen gece yemeleri, en olmadık saatte aşırı kalori alımına neden olarak vücudun yağlanmasına sebep oluyor.

Yeterince Kalsiyum Almamak Zayıflamaya Engeldir

Hemen hemen herkes kalsiyumun sağlıklı kemiklere sahip olmak için gerekli olduğunu biliyor. Ancak kalsiyumun kilo vermede de etkili olduğu pek fazla bilinmiyor. Araştırmalar kalsiyum açısından zengin olan yiyeceklerle beslenenlerin vücut kitle endekslerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Düzenli Uyumanız Gerekir

Yapılan araştırmalar, uyku süresi ile obez olma riski arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Gecede 4 saatten az uyuyanlar 7 ile 9 saat uyuyanlara göre kilo alımında daha yüksek bir risk altında bulunuyor. Uyku eksikliğinde midemiz açlık hormonu salgılıyor. Bu durum yemeği fazla kaçırmamıza sebep oluyor. Uyku ritminin ve uyku düzeninin bozulması sonucu vücutta bazı kimyasal değişiklikler meydana geliyor. Bu durumda ise diyabet, hipertansiyon gibi ciddi ahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Tek Tip Beslenme

Bedeni tek tip besinlerle beslemek, yemeklerde aşırı seçici davranmak, belli besinleri sofradan tamamen çıkarmak kilo alımına sebep olabiliyor. Çünkü vücudumuzun tüm besin gruplarını dengeli ve yeterli tüketmesi gerekiyor. Ayrıca alkol alımına bağlı olarak tüketilen diğer besin maddelerinin de (kızarmış patates, cips, mezeler vs.) vücutta gereksiz bir kalori ve yağ deposu olarak kalacağını unutmamak gerekiyor.

Stresli Günlük Hayat

Birçok kişi sinirli ya da üzüntülü olduğunda yaptığı ilk iş buzdolabına yönelmek oluyor. Çünkü bu tür zamanlarda vücutta salgılanan kortizol hormonu iştah açıyor ve bizi yemeye yönlendiriyor. ABD'de son yıllarda yapılan çalışmalar stresin doğrudan vücudumuzda yağ birikimine yol açtığını ve bunun sonucu olarak kilo alımına sebep olduğunu gösteriyor. Aşırı stresin tetiklediği beyinde salgılanan NPY hormonu ise daha fazla yememize ve bel bölgesinde yağ birikimine neden oluyor. Böylece kısır bir obezite döngüsü başlamış oluyor. Diğer bazı araştırmalar da, stres altındaki insanların kendilerini daha fazla yiyerek veya alkol ve tütün tüketimini arttırarak teselli ettiklerini, bunun da kolesterol düzeylerini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor.

Yanlış İlaç Kullanımı

Genelleyemesek de, bazı ilaçların kullanımı (depresyon gidericiler, hormon ilaçları, kortizon vs) bazı kişilerde kilo artışı ve şişmanlık sorununda tetikleyici rol oynuyor, Bu ilaçların kullanımının kan şekerinde düşmeye (hipoglisemi) ve insülin seviyelerinde kilo arttırıcı düzeyde artmaya (hiperinsülinemi) yol açtıkları araştırmalarla ortaya konmuş. Bu ilaçlar kullanılırken beslenmeye ayrıca dikkat edilmesi ve günlük hareket miktarının artırılması oldukça yerinde...

Bol Bol Su Tüketin

Su yerine; çay, kahve, gazlı içecekle vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak, zayıflamamızı engelleyen sebeplerin en önemlilerinden biri. Çünkü metabolizma için, besin kadar önemli bir yeri olan su ihtiyacının, gün içinde karşılanması gerekiyor. Çünkü su, kortizol hormonu salgılamasını bloke ederek gereksiz yemek yemeyi ve kabızlığı engelliyor. Yemeklerden önce içilen su ise tokluk hissi veriyor, yağların depolanmasını engelliyor.

Bol Bol Hareket Edin

Gün içinde hareketsiz kalmak kilo vermenin önünde duran en büyük engel. Güne erken başlamak ve 7-8 saatten fazla uyumamak, kısa mesafeler için taşıt kullanma yerine yürümek, asansör yerinede merdiven kullanmak vücut aktivitesinin artmasına yardımcı oluyor.

Tiroit Yetmezliği

Tiroit yetmezliği metabolizmayı yavaşlatan ve bu nedenle kişilerde önceki kilolarına göre yüzde 15- 30 oranında kilo alınmasına neden olan bir hastalık. Bu nedenle tiroit bezi yetmezliği tedavi edilmeden kilo vermek oldukça zor. Kadınlarda süt salgılatan hormon olarak bilinen, prolaktin hormonunun fazla salgılanması da kilo almaya yol açan başka bir bozukluk.

Genetik Olarak Zayıflama Sorunu

Gen araştırmaları, şimdilerde şişmanlıkla ilgili araştırmaların en önemli ayağını oluşturuyor. Çünkü açlık hissinin sorumlusu olarak bazı genler görülüyor. Tek yumurta ikizleriyle yapılan araştırmalar gösteriyor ki, vücut ağırlığımızın yüzde 70’ine kadar olan kısmını genlerimize, sadece yüzde 30’luk bölümünü ise çevre faktörlerine borçluyuz. Dolayısıyla ailemizde fazla kilolu kişiler varsa, beslenme alışkanlıklarımıza daha fazla dikkat etmeliyiz. Özellikle hamilelik ve menopoz dönemlerinde!

Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar başlıklı bu makale 15-09-2009 tarihinden itibaren 75218 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar

Sayfayı Paylaş:

Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar için yapılmış yorumlar.
aşırı şişmanım zayıflamak istiyorum
Yazan: Ali acar - Sakarya
Puan:aşırı şişmanım zayıflamak istiyorum

"aşırı şişmanım zayıflamak istiyorum yardım edin :("
  
Bu yorum 31-01-2010 19:42:56 tarihinde yazılmıştır...

kilo verirken duraklama
Yazan: esraa - Antalya
Puan:kilo verirken duraklama

"diyet yaparken bir süre çok güzel kilo veriyorum ama belli bir yerden sonra kilo veremiyorum :( neden böyle oluyor anlamıyorum bana yardım edin kızlar"
  
Bu yorum 05-03-2010 20:45:56 tarihinde yazılmıştır...

zayıflayamamanın nedenleri
Yazan: bahar - Ankara
Puan:zayıflayamamanın nedenleri

"zayıflayamamanın nedenlerini de yazarsanız çok sevinirim çünkü ne yaptımsa kilo veremedim diyetler bende işe yaramıyor anlamıyorum bir türlü"
  
Bu yorum 30-03-2010 01:16:52 tarihinde yazılmıştır...

kilo veririken duraklamanın nedeni
Yazan: neriman mutlu - İstanbul
Puan:kilo veririken duraklamanın nedeni

"diyetinizle bi süre sonra kilo verememenizin sebbebi o diyet programına vücunuzun bünyenizin alışmasıyla artık yağ yakımının yavaşlamasındandır.ayrıca fazla kilolarınız azaldıkça kilo vermek daha zorlaşır.bence 1 hafta rejimi bırakın yada diyet listyeniniz değilştirin"
  
Bu yorum 04-08-2010 10:48:12 tarihinde yazılmıştır...

regl dönemindeki düzensizlik kilo yaparmı?
Yazan: cemile cevher - İstanbul
Puan:regl dönemindeki düzensizlik kilo yaparmı?

"MERHABALAR YAZINIZI OKUDUM AMA BENİM REGL DÖNEMİMDEDE Bİ DÜZENSİZLİK VAR ODA KİLO YAPARMI "
  
Bu yorum 31-08-2010 17:45:09 tarihinde yazılmıştır...

neden zayıflayım derken kilo alıyorum
Yazan: kadeerr - Erzurum
Puan:neden zayıflayım derken kilo alıyorum

"zayıflamaya calısırken kılo alıyorum:((( 53 kıloydum fakat serum tedawısı alıyorum 2 yıldır ve suan 73 kıloyum ama hala 23 yassındayım zayıflamak için acai berry aldım spor yapıorum ama olmuyo lutfen bı akıl werın..."
  
Bu yorum 17-11-2010 17:23:02 tarihinde yazılmıştır...

Kilo Vermeyi Engelleyen Alışkanlıklar Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.