reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Gece Yemek Yemek

Zayıflama Gece Yemek Yemek konusunu yazdır Gece Yemek Yemek konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 10-07-2011 tarihinde saat 19:51:39 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 422 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Uykudan kalkıp yemek yeme isteği, bilinen en eski yeme bozukluklarından biridir. Gece yeme sendromu yaşayan kişi genellikle birşeyler yemeden tekrar uyumaz.

Tahminlere göre dünya nüfusunun %1-2 kadarı gece yeme sendromundan şikayetçi. Ancak bu oran obezler arasında %6′ya kadar çıkıyor.

Gece yemek yeme


Gece yediğimiz yiyecekler günlük kalori dengemizi bozar ve etkisini tüm gün gösterir. Gece yemek yiyenler genellikle kahvaltıyı atlayarak aldıkları fazla kalorileri denegelemek isterler. Ancak kahvaltıyı atlamak metabolizmanın yavaşlamasına, yani vücudun normalden daha az yağ yakmasına neden olur. Zayıflamanıza yardımcı olmaz, aksine zorlaştırır.

Gece yemeyi tercih ettiğimiz yiyecekler genellikle bol kalorili, nişastalı ve karbonhidratlı yiyecekler oluyor. Gece tükettiğiniz karbonhidratlar beyninizdeki kimyasal dengeyi etkileyerek serotonin seviyesini yükseltir. Yükselen serotonin seviyesi iyi uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Gece yeme sendromu üzerine yapılan araştırmalara göre seçilen yiyecekler, iyi hissetmemizi sağlayan karbonhidratlı yiyeceklerdir. Kahvaltıyı atlama nedenlerinizden biri de farkında olmasanız da budur.

Gece yeme sendromunun nedenleri, etkileri kadar açık değildir. En çok konuşulan neden, aşırı stres ile ortaya çıkan hormonsal problemlerdir. Aşırı stres, kortizol hormonu üretmenize neden olur. Kortizol hormonu aynı zamanda yeme hormonu (ve stres hormonu) olarak bilinir. Kötü hissettiğinizde bol şekerli veya tuzlu yiyecekler yeme isteğinizin kaynağı kortizol hormonudur.

Bu yüzden gece yeme sendromu, vücudunuzun aşır stresle artan kortizol hormonuna verdiği bir cevap olabilir.

Hormonal sorunlar
la ortaya çıkan gece yeme sendromuna karşı triptofan alınması önerilir. Triptofan beyinde serotonine dönüşen bir aminoasittir. Triptofan bakımından zengin yiyeceklere örnek olarak beyaz et ürünleri, süt ürünleri, avokado, yulaf, taze fasulye, bezelye ve yumurtayı gösterebiliriz. Gerçekten yeterli ve dengeli beslendiğinizden eminseniz ve sürekli acıkıyorsanız magnezyum ve selenyum seviyelerinize dikkat etmelisiniz.

İlaç veya benzeri bir ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.Gece Yemek Yemek başlıklı bu makale 10-07-2011 tarihinden itibaren 422 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Gece Yemek Yemek

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Gece Yemek Yemek Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.