reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Diyet Bozmak

Zayıflama Diyet Bozmak konusunu yazdır Diyet Bozmak konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 01-06-2010 tarihinde saat 02:39:42 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1787 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Diyet yapmaya karar verdiğinizde, yaşınızı, boyunuzu, kilonuzu, beden ölçülerinizi, hastalık ve gelişme durumunuzu değerlendirip, gerçekçi hedefler belirlemelisiniz.


Sosyal hayatın getirileri, kilo endişesini de peşinden sürükledi. Özellikle büyük şehirlerde ve çalışan kadınların pek çoğu, kilolarıyla ilgili sıkıntı yaşıyorlar. Bunun sonucu da sürekli diyet yapmak oluyor.

Diyete başlarken pek çok kadın, kısa sürede istediği kiloya inebileceğini düşünüyor. Ancak çoğunlukla hayal edilen beden ölçüsü gerçekçi olmuyor. Özellikle genç kızların pek çoğu, ince odlukları halde zayıf görünmeyi hedefleyerek sürekli diyet yapmaktalar. Bu durum onların ileride bazı psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Diyete ne zaman başladığınız da, diyetin içeriği kadar önem taşır. Stresli ve üzüntüleri bir süreçte diyete başlanmaması gerekir. Diyet zaten tek başına bir stres kaynağıdır, başka gerginlikler üstüne bindiğinde, psikolojik gerilime sebep olur.

Diyet yaparken yaşanan psikolojik sorunlardan biri de, kiloların alındığı hızda ve miktarda verilememsidir. Diyet yapmak sabır ve motivasyon gerektirir. Katı ve uzun diyetler, sürekli aynada kendini kontrol etmek, aşırı fiziksel aktivite, kişinin motivasyonunu düşürür. Motivasyon düştüğünde kişinin diyeti bırakma potansiyeli yükselir.

Diyet sonrasında kadınların yaşadığı korkulardan biri de, kiloların geri alınmasıdır. Kilonun aynı sınır da tutulması da bazen psikolojik gerilime sebep olabilir.  Bu yüzden, diyet sırasında uygulanan sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi, hayatın içine yaymak ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmek gerekir.

Duygusal durum ile yeme alışkanlığı arasında bir bağ varsa, bu duyguların sebebini araştırmak, gerekirse psikolojik yardım almak gerekir. Yemek yemek psikolojik bir tatmin aracı değildir. Buna bağlanıyorsa, ortada bir sorun var demektir.

Diyete başlamanda önce şuna dikkat edilmelidir. Diyet kararı, şahsın kendisinin isteğiyle olmalıdır. Çünkü buna hazır olmak da motivasyondur. Makul sürede, ulaşılabilir bir hedef belirlemek gerekir.

Diyet süresince kaliteli ve yeterli uyku uyumak çok önemlidir. Uyku düzensizlikleri, kilo vermeyi etkiler.Sadece diyet yapmak yeterli değildir, bu beslenme şeklini yaşam tarzı haline getirmek gerekir.

Bilinçsiz yapılan diyetler, bedeninize ve psikolojinize zarar verir.

Diyet Bozmak başlıklı bu makale 01-06-2010 tarihinden itibaren 1787 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Diyet Bozmak

Sayfayı Paylaş:

Diyet Bozmak için yapılmış yorumlar.
diyeti bozunca vijdan azabı çekiyorum
Yazan: özge - Aydın
Puan:diyeti bozunca vijdan azabı çekiyorum

"diyeti bozunca vijdan azabı çekiyorum neden acaba? bunu aşmak için ne yapabilirim. bu yüzden yeni bir diyete başlamak çok zor geliyor"
  
Bu yorum 01-06-2010 02:44:01 tarihinde yazılmıştır...

Diyet Bozmak Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.