Ölümsüzlük Mantarı Lingzhi Reishi konusunu yazdır

Ölümsüzlük Mantarı Lingzhi Reishi


Bu makale Zayıflama Bilgileri tarafından 2009-06-12 15:11:37 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 2498 defa okunmuştur...

Ölümsüzlük Mantarı Lingzhi Reishi: Japonya'da Japon Sağlık Bakanlığı'nın kanserin tek ilacı olarak kabul ettiği "Tanrının Bitkisi".

Çin'de gençlik pınarının, uzun yaşamın kaynağı olarak kabul edilen "Ölümsüzlük Mantarı"  

Japonya, Kore ve özellikle de Çin'de gençlikle, uzun ve sağlıklı bir yaşamla özdeşleştirilen tarihin ilk çağlarından beri kullanılan, sınırlı bir yetişme alanı olduğu için maddi değeri de oldukça yüksek olan bir mantar türüdür. Araştırmalar Lingzhi'nin bağışıklık sistemini güçlendirici, kanseri önlemede yardımıcı ve birçok mekanizmasının yanı sıra, sinirsel gerilimi azaltıcı ve kan basıncını düşürücü özelliklerini keşfetmiştir. Güçlü anti-oksidanlar da içerdiği düşünüldüğü zaman Lingzhi'nin uzak doğudaki ününün başlıca sebebi olan yaşlanmayı geciktirici etkisi anlaşılabilir.

Ölümsüzlük Mantarı Lingzhi Reishi Teknik Bilgisi :


Lingzhi kelimesi Çince'de manevi gücün bitkisi anlamına gelmekle birlikte ölümsüzlük mantarı olarak ün yapmıştır. Latince adı Ganoderma lucidum olan mantar Japonya'da Reishi olarak bilinir.İnsan sağlığına olan sayısız faydalarından ve bugüne kadar herhangi bir yan etkisi görülmediğinden, Doğu'da şifalı bitkiler arasında ün yapmıştır.

"Shen Nong's Herbal Classic" adlı  2000 yıllık Çin'e ait tıbbi eser bugün Doğu'nun en eski  tıbbi bitkiler kitabı olarak kabul ediliyor.Bu kitapta  tıbbi bitkiler 3 kategoriye ayırılarak anlatılıyor. "Superior" adlı birinci kategoride çoklu hastalıklarda etkili olan,vücut dengesinin sağlanması ve devamından çoğunlukla sorumlu olan bitkilerden bahsediliyor.Bu bitkilerin neredeyse hiç yan etkileri olmadığı da söyleniyor.Lingzhi bu kategoride 1. sırada yer almış ve bu yüzden eski zamanlarda en çok övgü olan bitki olmuştur.Günümüzde ise Amerika Bitkisel farmakopesi'nde yerini almıştır.

Lingzhi'yi bu kadar ünlü yapan uzun yaşamın sırrını vaat etmesi ve kansere karşı yardımcı özelliğidir. Yaşamız ilerledikçe vücudumuzda bazı değişiklikler olmaya başlar. Dolaşım, bağışıklık, sinir, solunum, vb. sistemlerle ilgili problemlerle karşılaşmaya başlarız. Lingzhi bütün bu problemlerin iyileştirilmesinde yardımcıdır.

Yaşımız ilerledikçe karşılaştığımız ilk problemlerden biri dolaşım sistemimizle ilgilidir: kanın viskozitesi artar ve dolaşım güçleşir, ayrıca kan yağlarının(kolesterol, trigliserit) miktarı ve damarlarda birikme eğilimi artar. Bütün bu faktörler kalp-damar sistemi hastalıklarına yol açar. Lingzhi dolaşımı güçlendirmekte, kan yağları miktarını belirgin derecede azaltmakta, trombositlerin kümeleşmesini önlemekte yardımcı rolü vardır.

Yaşlanmayla sinir sistemindeki değişikler sonucu mental kapasitede düşme olur, öğrenme ve hatırlamada güçlük ortaya çıkar. Erken yaşlanmanın sebepleri arasında yetersiz uyku, beslenme bozuklukları, stres de vardır. Araştırmalar Lingzhi'nin sinir sistemi üzerine yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisini ortaya koymuştur. Uyku ve iştah azalmasını düzeltmede, yaşam enerjisini arttırmada, hafızayı güçlendirmede yardımcıdır.

İlerleyen yaşa bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Önlem alınmazsa bu gerilemeyi diğer yaşlılık belirtileri ve hastalıklar takip eder. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi kendimizi iyi hissetmemizi, iyi görünmemizi ve enerjimizi daha iyi kullanmamızı sağlar. Bizi enfeksiyonlardan, kanserden ve çevresel zararlardan korur, yanık ya da ameliyat sonrası iyileşmeyi çabuklaştırır. Lingzhi çok güçlü bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.

Bitkinin moleküler yapısı steroid hormonlara benzeyen ganoderik asit olarak bilinen bir triterpen grubunun bilinen tek kaynağıdır. Tedavi edici biyolojik olarak aktif polisakkaritlerin bir kaynağıdır.
 
Ayrıca Ölümsüzlük Mantarı Lingzhi Reishi içeriğinde;


Lingzhi  anti-tümör, immünmodülatör ve immunoterapötik tedavisinde yardımcı ve bu mantardan  izole edilen polisakkaritler,terpenler ve diğer biyoaktif bileşikler üzerine yapılan çalışmalarla desteklenir. Triterpenlerin varlığından dolayı adaptojen,anti-allerjik ve anti-hipertansif özellik gösterirler.Bu özelliklerin dışında antienflamatuar,antiviral,antiparazitik,antifungal,antidiyabetik ve hepatoprotektif özellikleri bulunmuştur. Ayrıca platelet agregasyonunu(kan sulandırıcı etki) önleyici etkisi vardır.

Bu özelliklerinden dolayı, Lingzhi'nin kan basıncı dengeleyicisi, antioksidan, analjezik, böbrek ve sinir toniği olarak kabul edilir.Bugüne kadar bronşitin önlenmesinde,kardiyovasküler tedavide,yüksek trigliserit ve kan basıncı tedavisinde,hepatit,alerji,kemoterapide,HIV tedavisinde destekleyici hatta yorgunluk ve mide bulantısı için bile kullanılmıştır.

Farelerle yapılan çalışmalarda virüsler ve diğer toksik ajanların sebebiyet verdiği karaciğer hasarına karşı ganoderik asidin koruyucu etkileri gözlendiğinden  insanlarda karaciğer hastalıklarının tedavisinde yararı olabileceğini ileri sürer.

Lingzhi ekstraktıyla yapılan araştırmalar tümörlerin gerilemesine yardımcı oldığı niteliktedir. Sonuçlar kanserin tipine ve şiddetine göre değişkenlik göstermiştir. Diğer reçeteli ilaçlarla kombinasyonu önerilir. Ganoderma ekstraktı radyoterapi ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmak ya da elimine etmek için tedavi öncesinde,sırasında ve sonrasında kullanılır. Saç  dökülmesi,bulantı,kusma,ağız iltihabı,boğaz ağrısı,iştah kaybı ve iştah kaybı gibi yan etkilerin  azalılmasına yardımcı olur.Bu kullanım için bilinen yan etkisi yoktur.

Lingzhi solunum sistemini kuvvetlendirdiği,akciğerler üzerinde yardımcı etkisi olduğu ve özellikle astımlı bireylere öksürük ve diğer solunum şikayetlerinde yararlıdır,1970lerde en az bir populasyonla yürütülen çalışmalar bunu kanıtlamıştır.2,000 den fazla kronik bronşitli Çinliye Lingzhi şurubu içirildiğinde %60 dan %90 a varan sayılarda birey 2 hafta içinde kendini daha iyi hissetmiş ve iştahları arttığı rapor edilmiştir, Medicinal Mushrooms adlı makale 1997 yılında Herbs for Health'de yayınlanmıştır.

Bilgi: Japonya'da kanserli farelere günlük enjeksiyonla 10 gün içerisinde %50 hayvanın  tümörlerinde gerileme gözlenmiştir (Ikekawa et al,1968;Japanese Journal of Cancer Research; 59: 155-157).

NOT: Lingzhi, bir ilaç değil gıda takviyesidir. Kanser tedavisine yardımcıdır.

Ürünün satışı internet sitelerinde yapılmaktadır.

Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/Saglik-Haber/olumsuzluk-Mantari-Lingzhi-Reishi.html