Stres Ve Beslenme konusunu yazdır

Stres Ve Beslenme


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-08-12 13:32:25 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 136 defa okunmuştur...

Bu, aç olan bir vücut için çok normaldir. Bununla baş etmek için karbonhidrat ve protein yüklü bir kahvaltı birebirdir. Doğru bir beslenme, stresli zamanların üstesinden gelmemizde bize yardımcı olacaktır. İşte size stresi yenmenizde yardım edecek beslenme yöntemi:

Kahvaltı yiyin


Sabahları enerji depomuz boştur, beynin akaryakıtı yoktur. Bu yüzden yataktan kalkınca biraz hassas, alıngan, sinirli ve dikkatsiz olmamıza şaşırmamalı. Okul çocukları ile yapılan bir araştırmada iyi bir kahvaltı edenlerin daha verimli oldukları ortaya çıkmıştır. Kahvaltıda karbonhidrat ile protein doğru bir karışımdır. Örneğin kepek veya çavdar ekmeği ile peynir veya yulaf ezmesi ile meyve veya yoğurt.

Kahveyi azaltın


Sabahları bir iki fincan kahve uyku sersemliğinizi gidermede yardımcı olur. Fazlası ise sadece kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa, daha sonraları da uykusuzluğa yol açmakla kalmayıp hassas insanlarda korkuya ve endişeye de neden olur. Kolalı içkiler de kafein içerir.

Çikolata yerine meyve yiyin


Arada bir yenen çikolataya bir diyeceğimiz yok. Fakat fazla miktarda şeker kan şekerini altüst eder. Şeker miktarı önce artar, sonra hemen düşer. Sonuçta yorgunluk ve tatlılara karşı istek ortaya çıkar. Buna karşılık meyve veya kepek, çavdar ürünleri organizma tarafından daha yavaş enerjiye dönüştürülür, kan şekerinin dengesi bozulmaz.

Az ve sık yiyin


Büyük porsiyonlu ve yağlı yemekler hemen hemen uyku ilacı etkisi yapar. Fazla yağ ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatır. Fakat günde bir çok defa yenen birkaç lokmalık bir şey enerjiyi aynı düzeyde tutar.
Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/beslenme/Stres-Ve-Beslenme.html