Silcan konusunu yazdır

Silcan


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-08-23 17:55:16 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 55 defa okunmuştur...

SİLCAN


Kara böğürtlen (Datça); dikenucu (Inebolu-Kastamonu); mamula, mamuli (Rize); özdikeni, zmilanç (Trabzon); çıtırgı, diken özü, gıcırdikeni (Karadeniz Ereğlisi); melucan (Zonguldak); merevcan (Ordu-Giresun); sıraca (GözneMersin); sitton. yabansaparnası, zırmtlak, zincan, kırçan (Çarşamba-Samsun); izmilanga (TireboluGiresun); özlemekfilizi (Edremit-Balıkesir); müzlümek, müzdelek (Kastamonu); bursula pancan (Tosya- Kastamonu)

Kışın yapraklarımı dökerim, tırmanıcı ve dikenliyim. Dikenliyim dediğime bakmayın, körpe filizlerimdeki dikenler canınızı acıtmaz. Bakır rengidir bu filizler, uçlarında asma filizi gibi yakaladığım yere tutunmama yarayan incecik uzantılar vardır. Pazarlara bazen demetler halinde, bazen kiloyla satılmak üzere getirilirim. Bakmayın çok göründüğüme, ayıklanınca bir avuç kalırım, çünkü uçta ki körpe kısımlarım yenir ancak.

En çok Ege'de ve Karadeniz'de tüketilirim ama zannetmeyin ki sadece buralarda yetişirim. Ben olmasam ormanlarda dolaşırken ne toplayacaklar diyeceğim, diğer otlara ayıp olacak. iyisi mi sesimi fazla yükseltmeyip idrar artırdığımı, iştahları açıp kanı temizlediğimi söylemekle yetineyim. ister çayımı için, ister kavurup yiyin, iştah açıcı olduğumu göreceksiniz körpe filizlerimin.
Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/sifali-Bitkiler/Silcan.html