Salatalık faydaları konusunu yazdır

Salatalık faydaları


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-10 19:02:36 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 377 defa okunmuştur...

Salatalık neredeyse her öğünde yeri olan ve Türk mutfağında sıkça kullanılan bir sebzedir. Birden fazla türü olan salatalıklar çok amaçlı tüketime uygun, hafif ve hazırlanması pratik olan yiyeceklerdir. Her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği salatalık her Pazar ve market alışverişinin vazgeçilmezidir.

Salatalık ve türevleri birçok diyette karşınıza çıkıyor. Bunun başlıca nedeni salatalığın kalori değeri. Orta boy bir salatalığın kalori değeri yaklaşık 13.

Salatalığın %95’i sudan oluşur. Vücudunuzdaki sıvı dengesini denegeleyen salatalık vücut ısınızı düzenler ve vücudunuzdaki toksinlerin atılımını destekler. Salatalık bol miktarda lif içerir ve sindirim sistemini rahatlatır. Salatalık mide yanmasına iyi gelir ve sindirim sorunlarıyla ortaya çıkan bazı rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Salatalık yerken kabuklarını soymayın. Salatalığın kabukları bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca salatalığın kabukları aynı aleo vera bitkisi gibi hafif yanıklara ve kızarıklıklara iyi gelir.

Tansiyon ve diyet üzerine araştırmalar yapan dünyaca ünlü uzmanlar topluluğu DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)yaptığı deneylerde düzenli olarak salatalık yemenin yüksek tansiyona iyi geldiğini bulmuştur. DASH yaptığı açıklamalarda düşük nişasta ve yağsız protein içeren diyetlere salatalık da eklenirse, yüksek tansiyonun dengelendiğini belirtiyor.

 

Orta Boy Salatalığın Besin Değeri


Kalori: 13

Lif: 0.83 g

A Vitamini: 223.60 UI

C Vitamini: 5.5 mcg

Molidben: 5.6 mcg

A Vitamini: 223.60 UI

Folik Asit: 13.52 mcg

Magnezyum:
11.44 mg


Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/beslenme/Salatalik-faydalari.html