Mısırın Fayladarı Nelerdir? konusunu yazdır

Mısırın Fayladarı Nelerdir?


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-10 18:37:46 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 204 defa okunmuştur...

Mısır en tartışmalı diyet yiyecekleri arasında yer alıyor. Kimileri mısırdan uzak durmamızı söylerken, kimileri az da olsa tüketmemizi tavsiye ediyor. Mısır sanıldığı gibi tek çeşidi olan bir gıda değildir. Farklı renkleri bulunan mısırın içindeki nişasta miktarı da değişmektedir.

İyi bir lutein ve karoten deposu olan mısır kalp hastalıkları riskini azaltır ve makula dejenerasyonunu önler. Mısır aynı zamanda bol miktarda antioksidan içerir. Mısırın içindeki antioksidanlar ferulik asitten gelmektedir. Ferulik asit doğrudan kanser riskini azaltır. Glisemik indeksi yüksek olmayan mısır yüksek miktarda niyasin ve potasyum içerir. Mısırın içinde bol miktarda bulunan beta karoten beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca yararlı yağ asitleri içeren mısır damar rahatsızlıkları riskinizi de azaltıyor.

Mısır içerdiği nişasta ve karbonhidratlar yüzünden genellikle zayıflamak isteyenlere tavsiye edilmez. Ancak mısır vücudumuz için faydalı olan çok sayıda besine ev sahipliği yapar. Aynı zamanda bol miktarda antioksidan içeren mısırı kontrollü bir şekilde tüketerek kilomuza dikkat edebiliriz.

100 g mısırın besin değerleri


Kalori: 86

Karbonhidrat: 19 g

Şeker: 3.2 g

Lif: 2.7

Niyasin: 1.7 mg

C Vitamini: 6.8 mg

Magnezyum: 37 mg

Potasyum: 270 mg


Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/beslenme/Misirin-Fayladari-Nelerdir.html