Kolesterolü Olan Ne Yememeli? konusunu yazdır

Kolesterolü Olan Ne Yememeli?


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-10 19:23:43 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 480 defa okunmuştur...

Et, balık, kuru bakla ve yumurta


Kolesterolun neden olduğu sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için az doymuş yağ içeren gıdaları tercih edin. Tavuk ve hindi yerken derisini yemeyin. Morina balığı gibi bazı balıklarda tavuk ve kırmızı etten daha az doymuş yağ bulunur. En az yağ içeren kırmızı ve beyaz et ürünleri bile doymuş yağ içerdiği için tükettiğiniz miktarları azaltın.

Yumurta


Yumurtanın sarı kısmı yüksek oranda kolesterol içerir. Bu yüzden yumurtada en az 213 mg kolesterol bulunur. Kolesterol oranını yükseltmemek için haftada ikiden fazla yumurta sarısı tüketmemeye çalışın. Buna farklı gıdaların (unlu mamuller) üstünde bulunan yumurta sarısı da dahildir.

Koletrol seviyeniz tehlikeli değilse yumurta yemenizde sakınca yoktur.Yumurta beyazında kolesterol bulunmaz. Yumurta kullanmanızı gerektiren tariflerde tüm bir yumurtanın yerine yumurta beyazı kullanabilirsiniz. İki yumurta beyazı bir yumurtaya eşittir.

Süt, yoğurt ve peynir


Peynir ve dondurma gibi süt ürünleri de doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengindir. Ancak süt ürünleri vücudumuz için önemli besin kaynaklarıdır.

Artık bir çok markette az yağlı ve %1 yağlı süt bulabilirsiniz. Az yağlı sütler kalsiyum ve diğer besin değerleri açısından normal sütlerle eşit değerlere sahiptir. Aynı şekilde peynir alırken de az yağlı peynirleri tercih edebilirsiniz.

Yağlar


Tereyağı ve margarin gibi katı yağları tüketmekten mümkün olduğunca kaçının.Yağ alırken kanola, mısır, zeytin, fıstık, aspir, susam, soya ve ayçiçeği yağı gibi doymamış yağ oranı yüksek olan sıvı yağları tercih edin.


Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/saglik/Kolesterolu-Olan-Ne-Yememeli.html