Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır? konusunu yazdır

Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?


Bu makale Zayıflama Bilgileri tarafından 2010-05-15 19:49:20 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 2747 defa okunmuştur...

Birçoğumuz kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu birkaç kez deneyimlemişizdir. Peki, kiloyu korumada neden yetersiz kaldığınızı biliyor musunuz? Diyetisyen Gamze Şanlı bu sürecin zor geçmesini iki temel nedene bağlıyor.


Birincisi; gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesidir. Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumanız oldukça zor olur çünkü ulaşılan kilo bireyin sabitlemekte zorlanacağı kilodur ve birey bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaktır. Bunun sonucunda da kendini kısır bir döngünün (kilo alıp-verme) içinde bulacaktır.

İkincisi ise; bireyler, zayıflama programında kazandıkları olumlu beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezler ve program süresince yaptıkları aktiviteyi bırakırlarsa, kiloyu koruyamamaları ve tekrar kilo almaları olasıdır.

Kiloyu Korumak İçin Ne yapmalıyız?

Kiloyu korumanın sırrı, protein, karbonhidrat ve yağ dengesinde yatar. Yapılan çalışmalar, kilo korumada düşük yağlı diyetlerin daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyet ve egzersizle verilen kiloların yine aynı yöntemlerle uzun süre korunabileceği de biliniyor. Tabi ki istediğimiz, sevdiğimiz, keyif aldığımız besinleri tüketebileceğiz ancak kilo almak istemiyorsak enerji dengesini sağlamak çok büyük önem taşıyacaktır. Kilo koruma yöntemi, normal öğününüzde almanız gerekenden daha çok kalori aldıysanız bunu dengeleyebilmeyi sağlar. Bu nedenle, ipin ucunu kaçırdığınızı düşündüğünüzde, o günün akşamı ve ertesi günün öğlenini çorba, salata, zeytinyağlı, yoğurt, meyve gibi hafif besinler tüketerek, alınan fazla kalorileri, dengelemeye çalışabilirsiniz.

Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/diyet/Kilo-Kontrolu-Nasil-Yapilir.html