Kanser Ve Beslenme konusunu yazdır

Kanser Ve Beslenme


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-10 18:21:10 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 171 defa okunmuştur...

Kanser türevleri günümüzde en yaygın görülen hastalıklar arasında. Beslenme alışkanlıklarınız ve yaşam biçiminiz kanser riskinizi doğrudan etkileyebilir. Dengesiz beslenmek ve ihtiyaç duyduğunuz besinleri almamak otuzlu yaşların sonuna doğru ciddi sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Kanser riskinizi azaltmak ve ilerleyen yaşlarda sağlık sorunları yaşamamak için önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketmelisiniz. En az bir öğünde sağlıklı yağlarla pişirilmiş etsiz sebze yemeği yiyin ve gün içinde mutlaka meyve tüketin. Sebze tüketiminin bir kısmını çiğ olarak yapabilirsiniz. Sebze ve meyvelerdeki antioksidanlar kansere neden olan serbest radikallerle savaşır. Özellikle kırmızı renkli sebze ve meyvelerde antioksidan sayısı daha yüksektir.

Hayvansal ve katı yağlardan uzak durarak daha az kansorojen madde tüketmiş oluruz. Bu yağlar ve yağda kızarmış yiyecekler kalp ve damar sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Sürekli Bu yağlardan tüketirseniz kalp rahatsızlığı riskini oldukça artacaktır.

Ne yediğiniz kadar nasıl pişirdiğiniz de önemli. Kızartma, kavurma gibi yöntemler yerine ızgara, buğulama, fırında ve haşlamayı tercih edin.

Tuz tüketimi de dikkat etmeniz gerekenler arasında. Fazla tuza tüketimi ilerleyen yaşlarda mutlaka ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Sofrada tuzluk bulundurmayın ve az tuzlu yemeye alışın. Tuz tüketimi yanlızca yemepe koyduğunuz tuzla sınırlı değildir. Turşu gibi yemekle yediğiniz yiyecekler de tuz içerir.

Lif tüketimi çok önemlidir. Günde en az 30 gram lif tüketmeye çalışın. Yiyeceklerdeki lif kötü kolesterolu azaltarak kalp ve damar hastalıkları riskinizi azaltır. Ayrıca lif diyet için de çok önemlidir. Bol lifli yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutar.


Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/beslenme/Kanser-Ve-Beslenme.html