Gıda Zehirlenmesi konusunu yazdır

Gıda Zehirlenmesi


Bu makale Zayıflama Bilgileri tarafından 2009-06-11 23:11:49 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 2596 defa okunmuştur...

Besin zehirlenmelerine yol açan zararlı organizmalar gıdalara farklı biçimlerde bulaşabilir. Yemeklerin hazırlanmasına ve saklanmasına dikkat ederek gıda zehirlenmesini önemli ölçüde önleyebilirsiniz.

Besin zehirlenmesi bakteriler, parazitler ya da virüsler gibi zararlı organizmaların bulaştığı besinlerin yenilmesiyle ortaya çıkan bir hastalık durumudur. Genellikle ishalin ilk belirti olduğu besin zehirlenmesi; halsizlik, mide bulantısı, kusma ve mide kramplarıyla kendini belli edebilir. Aynı yemekten yiyen birçok kişide görülmesi besin zehirlenmesinin tipik özelliklerinden biridir. Kesin tanı için bazen dışkı ya da kan testi gerekebilir. Belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen zaman ve belirtilerin şiddeti ve süresi, kişinin genel sağlık durumuna, enfeksiyon etkeni olan organizmanın türüne ve gücüne göre değişir.

Çoğu zaman besin zehirlenmesi birkaç günde düzelir. Ne var ki bazı besin zehirlenmeleri ciddi durumlara yol açabilir. Botulizm veya E. coli O157: H7 enfeksiyonu gibi bazı ciddi besin zehirlen-meleri durumunda, acil yoğun bakım tedavisi gerekebilir. Besin zehirlenmesi hafife alınmamalıdır, mümkünse daha ilk belirtilerde doktora danışılmalıdır, bazen basit gibi görünen bir olay kısa sürede çok ciddi durumlara dönüşebilir.

Besin zehirlenmesine bağlı ishallerde, ishali durduran ilaçlar toksinlerin dışkıyla vücuttan atılmasını önleyerek durumu daha da kötüleştirebilir. Bunlardan özellikle belirtiler çıktıktan sonraki ilk altı saatte kaçınmak gerekir. Bu ilaçlar ancak doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Bakteriler nasıl ürer?

Besin zehirlenmelerine neden olan zararlı organizmalar besinlere değişik biçimlerde bulaşabilir:
Sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi sırasında bunların hayvan ya da insan dışkısıyla bulaşmış sularla sulanması. Besinlerin hazırlanması sırasında temiz olmayan ellerle temas edilmesi veya çiğ eti kesmek için kullanılan bıçakların sebzeleri doğramak için kullanılması. Sebze doğramak ve çiğ eti kesmek için aynı tahtanın kullanılması. Yemeklerin buzdolabında saklanmaması veya kremalı pastaların ya da yumuşak peynirlerin buzdolabında bile olsa uzun süre beklemesi bu besinlerde bakteri üremesine neden olabilir.

Hangi önlemler alınabilir?

Besin zehirlenmesini, yemeklerin hazırlanmasına ve saklanmasına dikkat göstererek önemli ölçüde önleyebilirsiniz. Alınabilecek önlemleri sıralarsak:


SONUÇ: Özetle mümkün olduğunca gıdaları temiz yerlerden almak, bunları buzdolabında saklamak ve ısıtırken cidden sıcak, yani iç sıcaklıkları 70 dereceye çıkacak şekilde ısıtmak, pişmiş yemekleri de buzdolabında saklamak başta gelen önlemler.

Dr. Hasan İnsel


Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/beslenme/Gida-Zehirlenmesi.html