Diyet Sebzeleri konusunu yazdır

Diyet Sebzeleri


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-10 19:27:20 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 214 defa okunmuştur...

Maydanoz

Maydonoz yüksek oranda C vitamini ve betokaroten içerir. Demir ve kalsiyum açısından zengindir. İdrar sökücü etkisi vardır ve kan toplanmasına iyi gelir. Maydonoz sisnir sistemini koruyucu etkiye sahiptir.

Havuç

Havuç lif oranı en yüksek olan sebzelerden biridir. Ara öğünlerde havuç yiyerek uzun süre tok kalıp gün içinde daha az kalori alabilirsiniz. Havuç içerdiği yüksek glisemik oranı ile çok faydalıdır.  Optik sinirleri koruyan havuç gözler için çok faydalıdır. Damar sertliğini engeller, akciğer kanseri riskini düşürür.

Brokoli

Brokoli bol miktarda C vitamini içerir. Mide ve bağırsak kanseri riskini azaltır. Brokoli içerdiği yüksek potasyum ile yüksek tansiyona iyi gelir. Kalsiyum açısından zengin olan brokoli özellikle kadınlada görülen kemik erimesini önler. Sülfürofan içeren brokoli kanser hücrelerinin yayılmasını önler.

Patlıcan

Patlıcan bol miktarda lif içerdiği için sizi uzun süre tok tutar. Patlıcan B1, B6 vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca patlıcan nasunin adında güçlü bir antioksidan içerir. Bu antioksidan vücudunuzdaki serbets radikallerle savaşarak sizi kanserden yaşlanma etkilerine kadar çok sayıda rahatsızlıktan korur.

Enginar

Enginar günlük lif ihtiyacınızın yarısını karşılar. Bol miktarda C vitamini içerir. İçerdiği magnezyum ile yüksek tansiyona iyi gelir. Enginar en fazla antioksidan içeren sebze olduğu için sizi kansere ve çok sayıda rahatsızlığa karşı korur.  Kan basıncını ve kas sistemini düzenler.

Tere (Su teresi)

Tere portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Terenin içindeki kalsiyum oranı sütten de daha fazladır. Her gün belli miktarda tere yemek sizi kansere karşı korur.Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/diyet/Diyet-Sebzeleri.html