Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir? konusunu yazdır

Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir?


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-08 14:20:47 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 229 defa okunmuştur...

Boğaz Ağrisina Ne Iyi Gelir

Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir:
Boğaz ağrısı
tıpta farenjit olarak bilinir.Yutak yani boğazın iltihaplanması sonucu farenjit olarak bilinen boğaz ağrısı gerçekleşir.Boğaz ağrısına yol açan çeşitli faktörler vardır.Bunlarda mikroplar ve metabolizmaya bağlı nedenler olmak üzere iki ana grupta bulunur.Bazı durumlarda ise bulunulan ortamın ısısına,ortam yer alan toza bağlı olarak boğaz ağrısı yaşanabilir.

Boğaz ağrısı her yaşta insanlar sıklıkla görülen sorunlar arasındadır.Ama en çok 4-7 yaş arası çocuklarda boğaz ağrısına daha çok rastlanılır.1 yaş altı çocuklarda ise boğaz ağrısı çok nadir olarak görülen durumlar arasındadır.Boğaz ağrısının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir.Belirtilerde en büyük etken hastalığın neden kaynaklandığıdır.Boğaz ağrısı yol açan en büyük etmen virüslerdir, geri kalan unsurlar ise bakteriyel sebeplerden dolayı boğaz ağrısı yaşatır.Boğaz ağrısı bazı durumlarda tehlikeli olabilir ve önlem alınması gerekebilir. Mesela bakteriye bağlı boğaz ağrısı varsa bu yüksek ateşe yol açabilir.Ateş 40 dereceleri daha bulabilir. Virüse bağlı boğaz ağrısı olmuş ise genel olarak yüksek ateş görülen durumlar arasında değildir.
Boğaz ağrısının belli başlı belirtileri; ses kısıklığı,öksürük,boğaz hafif yanma,yorgunluk,nefeste koku,tozlu ortamda sorun yaşanması gibi durumlar boğaz ağrısının geliyorum dediği durumlardır.Boğaz ağrısı genelde 1-2 gün sürede geçer.Antibiyotikler ise boğaz ağrısı tedavisi için olumlu etkiler yapar.Hastalığın kısa sürede geçmesini sağlar.Hatmi boğaz ağrısına iyi gelme yönünde oldukça etkilidir.Hatminin hem köklerini,çiçeklerini ve yapraklarınından yapılacak efisyon ile boğaz ağrısından kurtulunabilinir.

 

Boğaz ağrısına sert şekerlerin iyi gelebileceği bildirildi.


Fransız “Prescrire” tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sert şekerleri emerken tükürük bezleri harekete geçiyor, dolayısıyla yutkunma artıyor, şekerlerin yanındaysa sıcak içecekler içmek boğaz ağrısını gidermekte yeterli bir yöntem.


Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/saglik/Bogaz-agrisina-Ne-iyi-Gelir.html