B12 Vitamini konusunu yazdır

B12 Vitamini


Bu makale zayiflamabilgileri tarafından 2011-07-10 19:39:54 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar 891 defa okunmuştur...

Suda eriyen B12 Vitamini karaciğer ve böbrekte depolanır. B12 Vitamini kobalt minerali içerdiği için kobalamin olarak da bilinir. B12 Vitamini bitkisel gıdalarda bulunmaz, bu yüzden et yemeyenlerde eksikliği daha sık görülür.

Yaşlılarda kobalamin eksikliği görüldüğü için B12 desteği almaları önerilir. Yapılan araştırmalarda 65 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık %40’ında B12 Vitamini eksikliği görülmüştür. B12 Vitamini aetilkolin adı verilen ve beyindeki sinir iletimini düzenleyen maddenin üretimini desteklediği için alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

B12 Vitamini eksikliği kendini çok uzun bir süre göstermeyebilir. Vücut B12 Vitamini eksikliği karşısında hazırdaki rezervleri kulllanırç Bu rezervler vücuda beş, altı yıl yetecek kadar B12 Vitamini sağlar.

B12 Vitamini faydaları


B12 Vitaminde bulunan kobalamin minerali, vücudun alyuvar üretiminde aktif rol oynar. Folik asitle birlikte alyuvar üretimini destekleyen kobalamin kansızlığı önler ve tedavi eder.

B12 Vitamini kalp rahatsızlıklarını önlemede önemli role sahiptir. Kalp rahatsızlıklarına neden olan homosistein adlı madde B12 Vitamini tarafından engellenir. Vücutta yüksek oranda homosistein görüldüğü zamanlar B12 Vitamini ile ilave folik asit kullanılabilir.

Sinir sisteminiz sağlıklı bir şekilde çalışmak için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. Hafızayı güçlendiren B12 Vitamini konsantrasyon seviyenizi yükseltir, bazı durumlarda uyku sorunlarını tedavi eder.

B12 Vitamini eksikliği aynı zamanda kansızlığa neden olur. Buna bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma meydana gelir.

B12 Vitamini nelerde bulunur?


Kırmızı et, süt ürünleri, yumurta, midye, balık, mayalı soya ürünleri ideal B12 Vitamini kaynaklarıdır.

 

Devamını okuyun: http://www.diyetcim.net/diyet/b12-vitamini-faydalari.html#ixzz1Rim6rcPk

Kaynak: http://www.zayiflamabilgileri.com/beslenme/B12-Vitamini.html