reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Üçüncü Derece Yanıklar

Zayıflama Üçüncü Derece Yanıklar konusunu yazdır Üçüncü Derece Yanıklar konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 08-07-2011 tarihinde saat 16:20:10 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 203 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Üçüncü derece yanıkların tamamı tıbbi müdahale gerektirir. Hemen 112 aranmalı veya, yanan kişi acil servise kaldırılmalıdır. Yanan kişiye yapılacak ilk yardım:

Eğer yanan kişinin kıyafetleri yanmaya devam ediyorsa, hemen çıkarılmalıdır. Koşmak, alevlerin yüze doğru gelmesine neden olabilir. Alevleri bastırmak için, yanan kişi bir battaniyeyle, kilimle, veya ceketle, hatta gerekiyorsa halıyla sarılmalıdır.

Yanan bölgeye yapışmış kıyafetleri ÇIKARMAMALISINIZ.

• Buzlu su, losyonlar, merhemler, spreyler, veya evde hazırlanmış ilaçlar KULLANMAMALISINIZ.

Yanan bölge şişmeye başlamadan önce kıyafetleri ve takıları çıkarmalısınız.

Vücut sıcaklığının normale dönmesi için, kısa bir süre yanan bölgeyi soğuk suyun içinde tutmalı veya soğuk ıslak bezlerle kaplamalıdır. Yanan bölgeyi, uzun süre soğuk suda tutmak, vücut ısısının çok fazla düşmesine neden olabilir.

Aşırı yanıklarda, şok belirtileri kontrol edilmelidir:

  • Bilinç kaybının artması
  • Hızlı, ve sığ nefes
  • Baygınlık, hızlı kalp atışları
  • Mide bulantısı, bazen kusmada görülebilir.

Eğer yanan kişi, şoka girdiyse mutlaka acil yardım istenmelidir. Mecbur kalmadıkça, yanan kişiyi hareket ettirmemelidir. Kusma durumunda boğulmayı önlemek için, yanan kişi yan yatırılmalıdır. Solunum güçlüğü veya ağrı yoksa ayaklarını yukarı kaldırmalısınız. Vücut sıcaklığını korumak için, yanan kişiyi battaniyeyle sarın. Kişiyi mümkün olduğunca rahat pozisyonda tutmalısınız.

Eğer yanan bölge çok fazlaysa, temiz bir çarşafla yanan kişiyi sarmalısınız. Bunun dışında, yanan bölgede, kuru, tüylü olmayan yastık kılıfı veya temiz bir bezle gevşek bir bandaj yapabilirsiniz.

Kollarda ve bacaklarda yanıklar varsa, kolları ve bacakları kalpten yukarıda olacak şekilde yukarı kaldırmalısınız. Ancak, boyunda veya yüzde yanık varsa veya nefes güçlüğü mevcutsa, baş ve omuzlar yavaş bir şekilde yukarı kaldırılmalıdır.

Eğer yanan kişinin bilinci yerindeyse, ve kusma yoksa, ve tıbbi müdahale yapılabilecek yer 2 saatlik yoldan daha uzaktaysa, yanan kişiye azar azar su veya meyve suyu vermelisiniz. Eğer kişi şoktaysa, ancak su içmek istiyorsa, dudaklarını ıslatabilirsiniz, ancak içmesine müsade etmemelisiniz. İçecekler kusmaya ve boğulmaya neden olabilir.

Yanan kişiye alkol VERMEMELİSİNİZ.

Kimyasal yanıklarda, kimyasalla temas etmekten sakınarak, şu methodları takip etmelisiniz:

Kimyasal maddenin döküldüğü yerdeki kıyafetleri ve takıları çıkarmalısınız.

Sıvı kimyasal maddeleri, 20 dakika kadar akan soğuk suyla temizlemelisiniz. Kimyasal maddenin gözünüze sıçramamasına dikkat etmelisiniz.

• Kuru kimyasal maddeler, eğer çok fazla su yoksa, cilt yüzeyinden hafif bir şekilde bir fırça yardımıyla temizlenmelidir. Az miktarda su kireç gibi bazı kimyasalların aktivasyonuna, ve daha çok zarar vermesine neden olabilir. Kimyasal maddelerin gözünüzle temas etmemesine son derece dikkat etmelisiniz.

Yanan bölgeyi, kuru ve gevşek bir bandajla sarmalısınız.

Elektrik yanıklarında:

Bütün elektrik yanıklarına, bir sağlık uzmanı tarafından müdahale edilmelidir. Elektrik yanıklarının verdiği zarar çok küçük görünebilir, ancak cildin altındaki dokularda derin zararlar vermiş olabilir. Oluşan hasarın ortaya çıkması saatler sürebilir.

Yanan bölgeyi, kuru, tüylü olmayan, gevşek bir bandajla sarın. Yanan bölgeye kesinlikle merhem, veya diğer maddelerden sürmemelisiniz.


Üçüncü Derece Yanıklar başlıklı bu makale 08-07-2011 tarihinden itibaren 203 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Üçüncü Derece Yanıklar

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Üçüncü Derece Yanıklar Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.