reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


şeker Hastalarına Öneriler

Zayıflama şeker Hastalarına Öneriler konusunu yazdır şeker Hastalarına Öneriler konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 26-07-2011 tarihinde saat 18:15:56 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 168 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, Akdeniz mutfağının, diyabet hastaları için tercih edilen bir mutfak olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Kaya, ÇOMÜ Anafartalar Yerleşkesi Süleyman Demirel konferans Salonu'nda düzenlenen ''Şeker Hastalarında Beslenme ve Egzersiz'' konulu konferansta, her toplumun, kendi sosyo-ekonomik gücü ve inançlarına göre beslenme tarzını bireyselleştirmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle diyabet hastalarının ne kadar sağlıklı beslenilirse beslensin, fiziksel hareket yetersizliği yaşadığı sürece sağlıklı yapıya kavuşamayacağını ifade eden Prof. Dr. Kaya, toplumun öncelikle ne yiyeceğini, nasıl sağlıklı olunacağını düşünmemesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Kaya, ''Her şeyden önce egzersiz ile kilo kontrolü sağlanmalı, her öğün belirli oranda tahıl ve bitkisel yağlar tüketilmelidir. Özellikle zeytinyağı, sebze ve meyveler düzenli yenmelidir'' dedi.

AKDENİZ MUTFAĞI


Türk mutfağı denilince akla hemen Akdeniz diyeti ile Akdeniz mutfağının geldiğini belirten Prof. Dr. Kaya, bu mutfağın Akdeniz kıyısında olan 18 ülkede kullanıldığını söyledi.

Ancak her Akdeniz ülkesinde de bu mutfaktan söz edilemeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Kaya, şunları kaydetti:

''Zeytin yetiştirilen bölgelerde uygulanan beslenme tarzı, Akdeniz diyetidir. Ancak bu beslenme özellikleri zaman zaman farklılık gösterebilir. Örneğin bir Adanalı ile Romalının beslenme tarzı aynı değildir. Ancak, tek orta nokta, Akdeniz ülkeleri mutfağında zeytinyağının çok tüketilmesidir.''

Akdeniz mutfağında etin pek tüketilmediğini, yeme süresinin de ayda 1 ya da 15 günde 1 olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kaya, şöyle devam etti:

''Ancak bu tüketim tarzı bilinçli olarak yapılan bir şey değildir. Akdeniz mutfağı dediğimiz zaman, akıla en az 20-25 yıl daha uzun yaşam süreci gelmektedir. Çünkü bu bölgelerde yaşayanlarda kalp-damar hastalıkları ile kanser hastalığına yakalanma riski daha azdır. Akdeniz mutfağı diyabet hastaları için tercih edilen bir mutfaktır. Zeytinyağı ağırlıklı yemek tüketilirse, ılımlı bir şekilde meyve sebze ve tahıl ile orta dereceli balıktan zengin beslenilirse, bu hastalıkların riski daha az gelişmektedir.''
şeker Hastalarına Öneriler başlıklı bu makale 26-07-2011 tarihinden itibaren 168 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: şeker Hastalarına Öneriler

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


şeker Hastalarına Öneriler Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.