reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


İlaçlar

Zayıflama İlaçlar konusunu yazdır İlaçlar konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 03-08-2011 tarihinde saat 13:38:40 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 172 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Mehmet Domaç, bazı ilaçların bedelinin ödeme listesinden çıkarılmasına ilişkin, ''İlaç bedelini ödememek üzerine alındığı düşünülen önlemler, sağlık hizmeti ve ilaç alımında çok büyük ödemelere ve hastalıkların ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olacaktır'' dedi.

Domaç, TEB genel merkezinde, Maliye Bakanlığının, ''Tedavi Yardımına İlişkin Tebliği'' ile bazı ilaçların ''bedeli ödenecek ilaçlar'' listesinden çıkarılması nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 5 Temmuzdaki genelgesi ile 116 kalem ilacın geri ödeme listelerinden çıkartıldığını hatırlatan Domaç, 29 Nisanda yürürlüğe giren Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği ile 15 Haziranda yürürlüğe giren ilaç yazılım kuralları, eş değer ilaç uygulaması ve eczacı indirimine ilişkin olarak yapılan düzenlemelerle ortaya çıkan eksik ve yanlışlıkların düzeltilmesi çabaları sonuçlanmadan 5 Temmuzda Bedeli Ödenek İlaçlar Listesinden çıkarılan ilaçların, yeni bir altüst oluşu beraberinde getirdiğini ileri sürdü.

''DÜZENLEME, TEDAVİ MALİYETLERİNİ ARTIRACAK''


Domaç, maliyet dezavantajı ya da tasarruf adı altında, kısa aralıklarla ve birçok maddede yapılan bu değişikliklerin, üreticileri, depoları, eczaneleri ve vatandaşı sıkıntıya soktuğunu öne sürdü. Kamu ilaç alımlarında sürekli yapılan bu değişikliklerin artık her kesimi rahatsız eder boyutlara ulaştığını savunan Domaç, şunları kaydetti: ''İlaç bedelini ödememek üzerine alındığı düşünülen önlemler daha sonrasında sağlık hizmeti ve ilaç alımında çok büyük ödemelere ve hastalıkların daha ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olacaktır.Tasarruf adı altında alınan bu önlemler, maliyetlerin çok artmasına ve çok sayıda ciddi hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tür uygulamaların başlangıçta ne gibi sonuçlar doğuracağı anlaşılmaz. Sonuçta hastalıkların maliyeti artar, hastalıkların tedavisi için ödenen para artar. Örneğin, bu tebliğle birlikte ödeme grubu içerisinde 1-2'si hariç hiç bir vitamin kalmamıştır.Çocuklarda vitaminlerin kullanılmaması gelişim bozukluğuna, hamilelerde sağlıksız doğuma, yaşlılarda kemik deformasyonuna, unutkanlığa ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur ki, bu durum ileride telafisi mümkün olmayan hastalıklara yol açar. Bu genelge ile yaşlı, hamile ve çocuklarda vitamin kullanımına son verilmiştir. Kamunun ödeyeceği tek bir vitamin bile listede kalmamıştır.'' Bir başka örneği ise giderek yaygınlaşan obezite hastalığının oluşturduğunu anlatan Domaç, yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de obezite hastası oranının yüzde 30-36'lara ulaştığını söyledi.

Düzenlemeyle geri ödeme listesinde obezitenin tedavisi ile ilgili hiç bir ilacın kalmadığını kaydeden Domaç, hastalığa yakalanmış olan hastaların ilaç kullanmamaları durumunda ileride hipertansiyon, kalp, kolesterol, diyabet gibi son derece ciddi rahatsızlıklara yakalanabileceklerini ve bu durumunda tedavi maliyetlerinin katlanarak artmasına sebep olacağını dile getirdi. Domaç, TEB olarak, bu tür uygulamaların kendi alanında uzmanlaşmış kurumlar ile tartışılarak ve uzlaşılarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

''STOKLAR SORUN OLACAK''


Sorunun bir başka yanını da üretilerek piyasaya sürülmüş ilaçların durumunun oluşturduğuna dikkati çeken Domaç, Türkiye'de üreticilerin, depoların ve eczacıların 3 aylık stok yaparak çalıştığını ifade etti. Domaç, şu anda listeden çıkarılan ilaçlardan Türkiye'de yaklaşık 110 milyon YTL'lik bir stok bulunduğunu belirterek, üretici, depo ve eczacıların gördükleri zararın 3 aylık geçiş süresi verilerek ortadan kaldırılması gerektiğini savundu. Bütün bu yaklaşımın sağlığa verilen paranın harcama olarak görülmesinden kaynaklandığını öne süren Domaç, ''Bize göre ise sağlığa verilen para sağlıklı insan gelişimi için yapılan bir yatırımdır. İnsanlar için demokrasi nasıl tasarruf edilemeyecek bir alan ise sağlık da hiç bir şekilde tasarruf yapılamayacak bir alandır'' diye konuştu.
İlaçlar başlıklı bu makale 03-08-2011 tarihinden itibaren 172 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: İlaçlar

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


İlaçlar Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.