reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Yumurta Sarısı

Zayıflama Yumurta Sarısı konusunu yazdır Yumurta Sarısı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 01-08-2011 tarihinde saat 15:56:02 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 215 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


ABD'de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla ilgili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu.

Konya-Karaman Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ramazan Gürbüz, içerdiği vitamin ve minerallerle yumurtanın anne sütünden sonra en önemli gıda maddesi olduğunu söyledi.

Yumurtanın faydaları konusunda birçok bilim adamının çok sayıda araştırma yaptığını dile getiren Gürbüz, yumurtanın anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki yaşlılara kadar herkes açısından faydalı bir
gıda olduğunu kaydetti.

ABD'de Dr. Elizabeth Johnson adlı bir araştırmacının yaptığı çalışmada, yumurta sarısında bulunan lutein ve zeaksantinin, 50 yaşın üzerindeki kişilerin görme bozukluklarının iki önde gelen nedeni olan yaşla ilişkili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğinin belirlendiğini vurgulayan Gürbüz, şunları kaydetti:

''Katarakt tedavi edilebilirken, yaşlılıkla ilgili ortaya çıkan gözlerdeki dejenerasyon körlüğe kadar gidebiliyor. Bu yüzden dejenerasyona karşı korunmak büyük önem taşıyor. Bu açıdan diyetlerdeki lutein ve zeaksantin miktarını artırmak gerekiyor. Lutein ve zeaksantin, sebzelerde de yoğun miktarda bulunuyor, ancak yumurta sarısındaki bu maddeler, daha kolay ve verimli bir şekilde emiliyor.''

Göz sağlığındaki rolleri dışında yumurtanın, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da iyi geldiğini vurgulayan Gürbüz, yumurtanın alzheimer hastalığına karşı da önleyici etkisi bulunduğunu söyledi.

Yumurta gibi ucuz ve zengin bir ürünün tüketilmediğini dile getiren Gürbüz, ''Sonra da doktorların peşinde koşturup sağlık arıyoruz. ABD'de 335, Japonya'da 280 ve Avrupa ülkelerinde ise 220 olan kişi başına yumurta tüketimi Türkiye'de sadece 135 adettir'' diye konuştu.


Yumurta Sarısı başlıklı bu makale 01-08-2011 tarihinden itibaren 215 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Yumurta Sarısı

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Yumurta Sarısı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.