reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Zayıflama Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar? konusunu yazdır Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 28-07-2011 tarihinde saat 14:21:00 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 151 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Alzheimer, bunama, osteoporoza yol açıyor...

 
1 2 3 4 5 B12 vitamini
eksikliği alzheimer, bunama, depresyon osteoporoz gibi pek çok hastalığa neden oluyor. 40 yaşından itibaren insana B12 takviyesi gerekiyor..

Bugüne kadar üzerinde çok durulmayan, sadece "kansızlık" yaptığına inanılan B12 eksikliği, tıp dünyasında pek çok kronik hastalığın nedeni olarak kabul edilmeye başlandı. Herald Tribune'de yer alan bir makaleye göre 60 yaşlarındaki 107 yaşlı üzerinde yapılan bir araştırmada, B12 eksikliğinin beyin küçülmesine neden olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma tıp dünyasında büyük yankı uyandırdı. Yapılan kan testleri vücuttaki B12 eksikliğini gösteriyor. Ancak tıp dünyası şimdi yeni araştırmalarla B12 seviyesinin normal değerinin aslında düşük olduğunu savunuyor. Kansızlığa neden olduğu düşünülen miktarın bile beyinde kalıcı hasar yapabileceği üzerinde duruyor.


ETTE BULUNUYORBirçok doktor 50 yaşın üzerinde B12 alımını artırmayı öneriyor. Fazlasının kimseye zararı olmadığı üzerinde duruluyor. Hayvansal gıdalarda, kırmızı ette, B12 katkılı müslilerde bulunan B12'yi özellikle vejetaryen beslenen kişilerin ek olarak alması öneriliyor. Düşük seviyede mide asidine sahip olanlar, gastrit hastaları, reflüsü bulunanlar B12 eksikliği için en büyük risk grubunu oluşturuyor. 65 yaş üzerindeki insanların yüzde 30'unda bu vitaminin eksikliği bulunuyor. Uzmanlar bunu büyük bir problem olarak yorumluyor, çünkü yaşlı insanların çoğunun bu sorunlarının farkında olmadığı, hatta doktorlarının bile bunu sorun olarak görmediği belirtiliyor.

Prof. Dr. Ziya Mocan


Basit bir kan testi ile B12 seviyesi ölçülebiliyor. Normali 160 ile 250 picomol olarak kabul edilen düzey belki de yeniden düzenlenmeli. Dünyada 350 olması gerektiğini savunan var. Ailesinde bile alzheimer bulunanlara öneriyoruz.


Prof. Dr. Aykan Canberk


B12 eksikliği
çok sinsi seyrediyor. Bazen kan testi bile eksikliği tam olarak göstermiyor. Üstelik fazla alınmasının da hiçbir zararı yok. Eskiden çok ihmal edilen bir vitamindi, şimdi son yapılan araştırmalarla çok daha gözde oldu.
Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar? başlıklı bu makale 28-07-2011 tarihinden itibaren 151 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.