reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Türkiyede Obezite

Zayıflama Türkiyede Obezite konusunu yazdır Türkiyede Obezite konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 01-08-2011 tarihinde saat 13:24:50 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 149 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Tüm dünyada bir tehlike olarak algılanan obezite için Türkiye'de önemli bir çalışma başlatılarak ülkenin obezite haritası çıkarılacak. Ortalama 10 yıl boyunca koruyucu hekimlik, tarama ve tedavi edici çalışmalar kapsamında Türkiye genelinde 45 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Pilot bölge olarak saçilen İstanbul'da başlayacak çalışma "Daha fazla hareket et, daha bilinçli beslen" sloganı ile yapılacak.

Kişinin normal kilosunun üzerinde kilo alması olarak tanımlanan obezite, yaygınlığı ve tüm yaş gruplarında görülebilen bir rahatsızlık olması ile son yılların en önemli hastalıkları içinde gösteriliyor. Sadece aşırı kilo ve yağlanma olarak algılanan ancak hayati önem taşıyan kalp-damar, kanser, diabet, hipertansiyon, hormonal, psikolijik vb. gibi birçok hastalığa neden olan obezite, 20 Ekim 2007 tarihinde başlayacak "1. Obezite Haftası" ile konunun otoriteleri tarafından ele alınacak.

Özellikle değişen sosyal hayat koşullarına paralel sağlıksız beslenme ve azalan hareket alışkanlıklarının tetiklediği obezite, 30 yaş üstü kadın ve erkeklerde daha sık görülüyor. Yapılan araştırmalar obezitenin, son 10 yılda birçok batı ülkesinde yüzde 10-40 arası artış gösterdiği, ABD'de ise 350 bin kişinin şişmanlığa bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini gösteriyor. Bu sonuçlar doğrultusunda, "Daha fazla hareket et, daha bilinçli beslen" sloganı ile obezite hakkında farkındalık yaratarak toplumsal bilinç oluşturmayı amaçlayan ve ortalama 10 yıl sürecek bir projeye imza atan Gen Bilimsel Tıbbi Araştırma, Geliştirme ve Projelendirme Merkezi, Türkiye genelinde 45 milyon kişiye ulaşmayı amaçlıyor.

Gen Bilimsel, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi'nin onursal başkanlığında, İstanbul Bilim Üniversitesi Rektörü İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Canan Efendigil Karatay'ın başkanlığını üstlendiği bilimsel kurul ile çalışmalarını yürütüyor. Gen Bilimsel, pilot bölge olmak üzere İstanbul, Ankara ve Bursa başta olmak üzere 81 ile ulaşmayı hedefliyor. "Obezite Haftası" tüm Türkiye'de okul taramaları, ilçe bazında konferans ve seminerler dizisi, çeşitli spor aktiviteleri ile koruyucu hekimli, tarama ve tedavi edici çalışmaları kapsıyor. "Obezite Haftası" kapsamında yapılacak bu çalışmalar sonucunda Türkiye ve dünya genelinde obeziteyle ilgili geniş ve güncel veriler elde edilecek.


Türkiyede Obezite başlıklı bu makale 01-08-2011 tarihinden itibaren 149 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Türkiyede Obezite

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Türkiyede Obezite Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.