reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigarayı Neden Bırakamıyorum?

Zayıflama Sigarayı Neden Bırakamıyorum? konusunu yazdır Sigarayı Neden Bırakamıyorum? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 27-10-2010 tarihinde saat 10:36:19 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1468 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Avrupanın 16 ülkesinde 2 bin 836 pratisyen hekimle yüz yüze görüşülerek yapılan STOP Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Sigaraya Bağımlıların sadece yüzde 5’i kendi çabasıyla sigarayı bırakırken, bir yıl içmemeyi başaranların yüzde 20’si 6 ay ile bir yıl içinde yeniden sigaraya başlıyor.

Barcelona’da düzenlenen Dünya Kardiyoloji Kongresi’nde açıklanan STOP Araştırması’nın sonuçları sigarayı bırakma konusunda tiryakilerin büyük zorluklar yaşadığını bir kez daha ortaya koydu. Doktorların sigara içme ve sigarayı bırakma konusundaki tutumlarını ölçen ve Pfizer firmasının desteğiyle yapılan Stop Araştırması’na göre, doktorların yüzde 52’si tedavisi en zor hastalık olarak obeziteyi, yüzde 43’ü sigara bağımlılığını, yüzde 3’ü yüksek tansiyonu, yüzde 1’i de yüksek kolesterolü görüyor.

Araştırma sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Norveç Ulleval Üniversitesi Önleyici Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Serena Tonstad, sigara içen doktorların yüzde 57’sinin sigara içmeyi hastaların yaptığı ’en zararlı aktivite’ olarak değerlendirdiğini söyledi. Buna karşılık sigara içmeyen doktorların yüzde 73’ü sigara içmenin en zararlı alışkanlık olduğunu düşünüyor.

Prof. Tonstad, "Hastaların sigarayı bırakmasında, sigara içip de bırakmayı başaran doktorlar çok etkili oluyor. Sigara içen doktorlar bunu büyük bir sorun olarak görmediğinden hastalarına bırakma konusunda daha az telkinde bulunuyor" dedi. Ayrıca Prof. Tonstad, sigara içmeyi zayıf iradeli kişilerin alışkanlığı olarak değil, nikotin bağımlılığının neden olduğu kronik, tekrarlayıcı bir durum olarak nitelendirdi.

Sigara Beynin Anatomisini Bozuyor


Prof. Serena Tonstad, sigara içmenin kişilerin beyin anatomisini etkilediğini söyledi. Beynimizde bir ödül merkezi var. Nikotin maddesi de bu ödül merkezini uyararak dopamin maddesinin salgılanmasına neden oluyor. Dopamin salgılanınca kişi mutluluk hissediyor. Sigara dumanı bir saniyede akciğerleri geçip beyne ulaştığından mutluluk duygusu sigara içtikten hemen sonra duyuluyor. İşte sigarayı bırakmadaki zorluk da burada başlıyor. Prof. Tonstad, "Bağımlı sigarayı bırakmak istiyor, ancak uzun süre sigara kullananların beynine bazı maddeler yerleşiyor. Bu maddeler beyinde kaldığından, beyin sigarayı unutamıyor" dedi.

Sigarayı Neden Bırakamıyorum? başlıklı bu makale 27-10-2010 tarihinden itibaren 1468 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigarayı Neden Bırakamıyorum?

Sayfayı Paylaş:

Sigarayı Neden Bırakamıyorum? için yapılmış yorumlar.
Süper olmuş elinize sağlık
Yazan: Cihan Aksoy - Adıyaman
Puan:Süper olmuş elinize sağlık

"Süper olmuş elinize sağlık"
  
Bu yorum 11-12-2010 22:08:49 tarihinde yazılmıştır...

imkansızı başarmak sigarayı bırakmak
Yazan: nevzat baş - Ankara
Puan:imkansızı başarmak sigarayı bırakmak

"sigaraya erken başladım 14 yaşımdan beri içiyorum şuan 24 yaşındayım 10 yıl oldu sigarayı bırakma ihtimali benim için imkansıızı başarmak gibi birşey hayatıma öyle işllemişki sigarasız bi hayatı düşünemiyorum daha önce bırakmak için yardımcı bitkisel haplardan aldım ama dengeyi saglayamadım hap atıyorum canım istemiyor bi süre tekrar istek duydugumda beynime hakim olamıyor hap yerine sigara yakıyorum sigara yakmasam gerçekten sigara istegi gidiyor hapı kullandıgım zaman bence olay bitkisel hap deil önemli olan beyne hükmetmek ve beynime nasıl hükmederim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim"
  
Bu yorum 12-01-2011 04:12:08 tarihinde yazılmıştır...

Sigarayı Neden Bırakamıyorum? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.