reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Zayıflama Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? konusunu yazdır Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 03-11-2010 tarihinde saat 11:31:44 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1901 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi bunun bir irade işi değil bir bağımlılık olduğunu kabul edip mutlaka uzman bir doktordan profesyonel yardım almalı. Ama onun da öncesinde sigara bırakmaya istekli, kararlı ve sabırlı olmalı. Sonrasında ülkemizde giderek yaygınlaşan sigarayı bırakma polikliniklerine başvurabilir. Birçok devlet, üniversite, vakıf ve özel hastanelerde bu klinikler mevcut.
 
Uzun yıllar bu önemli konu üzerinde çalışan Toraks derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Zeynep Aytemur'a göre sigara bırakmak isteyenlere iki yöntem birden uygulanıyor.
 

İşte O Sigara Bırakma Yöntemi:

Nikotini yerine koyma tedavisi, diğeri ise farmakoloji yani ilaç tedavisi. Nikotini yerine koymada kişi, sigara içememekten kaynaklanan zorlukları gidermeye yönelik dışarıdan nikotin destekli birtakım aparatlar kullanıyor. Nikotin bantları, nikotin sakızları ve dilaltı tabletleri gibi. Aytemur'a göre bu aparatlar muhakkak bir hekim gözetiminde kullanılmalı. Çünkü hem yan etkileri bulunuyor, hem de kalp, şeker, hipertansiyon gibi hastalıkları olan kişilerde sakınca doğurabiliyor. 'Sigarayı bırakmak istiyorum' deyip eczanelerden kontrolsüz bir şekilde bu aparatları alan kişilerin çoğu başarısız olduğu gibi, bu tarz tedavilere karşı da toplumda bir güvensizlik oluşturabiliyor. Bu tedaviye ilaçlarla da destek verilerek, hekim hastasını kontrolde tutuyor. Bu şekilde her yıl yüz kişiden 40'a yakını sigarayı bırakmayı başarıyor. Sigarayı bırakan bir kişi her zaman tekrar başlama eğilimi gösterebilir. Çünkü nikotin bağımlılığı kronik bir hastalıktır ve her zaman nüksetme olasılığı vardır. Dolayısıyla bırakan kişilerin çevresel uyarıcılara karşı dikkatli olması gerekir. Elektronik sigara, biorezenans, akupunktur, ışın tedavisi gibi alternatif sigara bırakma yöntemleri etkili olabilir ama bunlar tıbbi çalışmalarla desteklenmiş değil.

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? başlıklı bu makale 03-11-2010 tarihinden itibaren 1901 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş:

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? için yapılmış yorumlar.
sigarayı bir önce bırakmak istiyorum
Yazan: Demet İncekara - Zonguldak
Puan:sigarayı bir önce bırakmak istiyorum

"sigarayı bir önce bırakmak istiyorum bana yardmcı olurmusnz "
  
Bu yorum 28-12-2010 00:54:26 tarihinde yazılmıştır...

sigarayı bırakmak istiyorum
Yazan: yunus polat - Şanlıurfa
Puan:sigarayı bırakmak istiyorum

"selam ben sigarayı bırakamıyorum nefret ediyorum ama sanki onu içmeye mahkum kalmışım kurtulmak istiyorum kurtulamıyorum zararlarını söylemek istiyorum çok kötü koku yapıyo beni zayıflatıyo 26 yaşındayım boyum 1.75 kilom 60 bu beni çok üzüyo bırakmayı denedim sigarayı ama aşırı saldırgan oluyorum insanlara karşı oysaki ben yaşamayı seven ve insanları çok seven biriyim lütfen yardım edin bırakmak istyorum sigarayı"
  
Bu yorum 04-05-2011 21:20:09 tarihinde yazılmıştır...

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.