reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigaranın Çocuklara Zararı

Zayıflama Sigaranın Çocuklara Zararı konusunu yazdır Sigaranın Çocuklara Zararı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 02-11-2010 tarihinde saat 11:02:53 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 814 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sigaranın hafif etkisi bile çocukta öğrenme yeteneğini azaltıyor.

Cincinatti Çocuk Hastanesi uzmanları, Amerika’da 13 milyon çocuğun ikinci derecede sigara etkisi altında kaldığını açıkladı.

Hafif sigara etkisinde kalan çocuklarda bile, öğrenme, okuma, matematik problemlerini çözme gibi yeteneklerin azalabildiği saptandı.

Yaş ortalaması 6-16 olan 4 bin 399 çocuğun kanında, cotinine maddesi (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde) oranı araştırıldı. Deneklerde düşük dozda cotinine saptayan uzmanlar, daha sonra deneklerin sigara kullanıp kullanmadığını sorguladı. Araştırmada deneklerin son beş yılda sigara kullanmamış oldukları belirlendi.

SİGARA OKUMA ÜZERİNDEKİ YETENEĞİ AZALTIYOR


Kanlarında cotinine maddesi fazla bulunan çocuklarda, okuma, matematik problemlerini çözme yeteneğinin azalmış olduğu kaydedildi. Sigara etkisinin çocuklarda en fazla okuma üzerindeki yeteneği azalttığı belirlendi.

Araştırmada deneklerde en düşük cotinine oranı, her litre kanda 15 nanogramın altında bulundu.

Günde bir paketten daha az sigara içen biriyle oturan çocuğun kanında, her litrede 1 nanogram cotinine maddesi oluştuğuna işaret eden uzmanlar, bu oranın öğrenme yeteneğinin etkilenmesinde yeterli olduğunu kaydetti.

Sigaranın çocuklarda öğrenme ve yorum yeteneğini azaltmasının, tütünün içindeki çok miktarda bulunan kimyasal maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor. ABD’de çocukların yüzde 45’inin evlerinde sigara etkisinde kaldığı, çocukların yüzde 85’inin kanında saptanabilir oranda cotinine maddesine rastlandığı bildirildi.

Uzmanlar, sigara içilen evlerde hava temizleyici cihazların kullanılmasının etkiyi azaltabileceğini düşünüyor.

Konuyla ilgili araştırma raporu, Akademik Pediatrik Kuruluşu konferansında açıklandı.

Sigaranın Çocuklara Zararı başlıklı bu makale 02-11-2010 tarihinden itibaren 814 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigaranın Çocuklara Zararı

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigaranın Çocuklara Zararı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.