reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigaranın Zararı

Zayıflama Sigaranın Zararı konusunu yazdır Sigaranın Zararı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 02-11-2010 tarihinde saat 13:31:06 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 926 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sigara içmenin, akciğer kanseri ve kronik akciğer hastalıklarının temel nedeni olduğu çok iyi bilinmektedir. Yine de, sigara içmenin sağlığa en önemli etkisi kalp krizlerine neden olmasıdır: sigara, koroner atardamar hastalığının yolaçtığı ölümlerin yaklaşık dörtte birinin muhtemel nedenidir. Tütünde, Dolaşım sistemine zarar veren birçok farklı kimyasal madde bulunmaktadır.

Tütün dumanındaki nikotin, kalbinizin çalışmasını zorlayan, kan basıncı ve kalp hızını geçici olarak artıran hormonların salgılanmasına neden olarak, böbreküstü bezleriniz üzerine etki eder.

Tütün dumanı, aynı zamanda karbonmonoksit içerir. Solunduğunda, karbonmonoksit, son derece değerli olan oksijenin yerini alarak alyuvarlara bağlanır.

Ayrıca, sigara kalbiniz için gerekli olan oksijen miktarını azaltır.

Sonuç, her bir sigaranın kalbinize ve kan damarlarınıza az, ancak fazladan bir yük getirmesidir. Buna ek olarak, karbonmonoksitin kalp kaslarınız, kan damarlarınız ve hatta kanınızın pıhtılaşması üzerine doğrudan etkisi vardır.

Sigara, belirli kan hücrelerinin (trombosit) kümelenme yeteneğini artırır. Düzenek karmaşıktır, ancak atardamarlarda kolestrol depolanmasına neden olmak gibi bir sonucu vardır.

Bu, sigaranın toplumumuzda ölümün üçüncü nedeni olan inmeyle olan ilişkisini açıklar. Sigara içen kişiler 2 ya da 3 misli fazla inme riski taşırlar.

Sigara aynı zamanda, çevre damarların tıkayıcı hastalığına da katkıda bulunur. Bu, egzersiz yapıldığında bacak ya da kalçalarda ağrı ve ayağın kangren olmasıyla sonuçlanabilir.

Özellikle 35 yaşın üzerinde, doğum kontrol hapları kullanan kadınlar, kalp ve damar hastalıklarıyla ilişkili ciddi risk taşırlar. Risk son derece ciddidir.

Sigara, koku ve tat alma duyularını körelterek, yemek yemekten daha az zevk alınmasına yol açar. sigara ayrıca, peptik ülserin iyileşmesine engel olur ve nüks etme riskini artırır.

Sigaranın Zararı başlıklı bu makale 02-11-2010 tarihinden itibaren 926 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigaranın Zararı

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigaranın Zararı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.