reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigaranın Kansere Etkisi

Zayıflama Sigaranın Kansere Etkisi konusunu yazdır Sigaranın Kansere Etkisi konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 02-11-2010 tarihinde saat 13:40:58 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 834 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sigaranın, sigara içenler ya da dumanaltı olanlar üzerindeki kanserojen etkisinin bilinenden daha büyük olduğu belirlendi.

Sigaranın kanser tümörlerinin oluşmasındaki rolünün daha önce bilinenden daha büyük olduğunun saptandığını belirten uzmanlar, şu anda araştırmacıların elinde birden fazla kuşakla ilgili bilgiler bulunduğunu ve sigaranın kanserle ilişkisinin daha açık görülebildiğini kaydetti.

Bilim adamları, şimdiye kadar sigarayla ilgili milyonlarca insan üzerinde yapılan 3 binden fazla araştırmayı analiz ederek, sonuca vardı. Dünya Sağlık Örgütü‘ne bağlı, Uluslararası Kanser Araştırma Kuruluşu‘nun panelinde yapılan açıklamada, sigaraya erken yaşlarda başlayan kuşağın, ileri yaşlarda sigara kaynaklı hangi zararlara uğradığının şimdi daha açık görülebildiği kaydedildi. Bir kuşağın başlangıcından, ileri yaşlara gelişine kadar elde edilen bilgilerin, sigaranın daha önce bilinen zararının çok daha büyük olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

600 MİLYON SİGARA TİRYAKİSİ İNSAN ÖLÜM RİSKİ ALTINDA


Dünyada 1.2 milyar sigara tüketicisinin olduğu ve bu insanların yarısının kanser, kalp, amfizem ve diğer sigara kaynaklı hastalıklardan ölebileceği bildirildi. Uzmanlar, sigaranın verdiği zararlardan kurtulmanın tek yolunun, sigarayı bırakmak olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar, sigaranın yapısını değiştirmekle kanserin önlenemeyeceğini, her türlü sigaranın insanı ölüme sürüklediğini kaydetti.

12 ülkeden 29 uzmanın raporuna göre, şu anda sigara kaynaklı bilinen kanser vakalarıyla ilgili risk, bilinenin çok üzerinde. Sigaranın mesane ve böbreklerde meydana gelen kanser tümörleriyle ilgili riski üç dört kat artırdığının bilindiğine değinen uzmanlar, oysa bu riski sigaranın 5 veya altı kat artırdığının saptandığını belirtti. Sigaranın, meme ve rahim kanseriyle ilgili risk doğurduğunun artık açığa çıktığına, Prostat kanseriyle sigara ilişkisi üzerinde yeterince araştırma yapılmadığına değinen araştırma grubu, sigaranın Prostat kanserine yol açtığına inanmadıklarını belirtti.

YENİ KANSER ÇEŞİTLERİ SİGARA NEDENLİ


Sigara ilişkili olarak saptanan yeni kanser çeşitleri, mide, karaciğer, rahim, böbrek, sinüs, boyun kanseri ve myloid lösemi olarak sıralanıyor. Vücut dokularının çevresel ilişkilerden kaynaklanan nedenlerle salgılanan kimyasal toksinlerin etkisinde kaldığı, sigara dumanının da içe çekildiğinde bu kimyasal salgılanmaların olmuşumunu hızlandırarak kanseri doğurduğu düşünülüyor.

Şimdiye kadar sigaranın risk oluşturduğu kanser çeşitleri olarak, akciğer, ağız, yemek borusu, gırtlak, mesane ve pankreas biliniyordu. 20-30 yıllık araştırma sonuçlarına göre ise dumanaltının, akciğer kanseri riskini yüzde 20 artırdığı belirlendi. Evebeynlerinin sigara etkisinde kalan çocuklarda, çocuklar ile ilgili kanser risklerinin oluştuğunun açıklık kazanmadığı belirtildi.

Uzmanlar ayrıca, sigara etkisinde kalan çocuklarda ileri yaşlarda akciğer ve diğer kanser risklerinin oluşacağıyla ilgili olarak elde yeterli kanıt bulunmadığını açıkladı.

Sigaranın Kansere Etkisi başlıklı bu makale 02-11-2010 tarihinden itibaren 834 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigaranın Kansere Etkisi

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigaranın Kansere Etkisi Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.