reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigaranın Göze Zararları

Zayıflama Sigaranın Göze Zararları konusunu yazdır Sigaranın Göze Zararları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 26-10-2010 tarihinde saat 13:23:56 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1308 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


İsveç'te Malmö Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, sigaradaki nikotinin, göz retinasındaki kan dolaşımını olumsuz etkileyerek gözün karanlıkta görme yeteneğini düşürdüğünü ortaya koydu.

Araştırmayı yapan Malmö Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniği doktoru Ulf Havelius, sürücülerin, gece sigara içtikten en az bir saat sonra direksiyon başına geçmelerini tavsiye etti.

Havelius, Üniversite Hastanesi nde sigara içen 20 personel ile sigara içmeyen 20 kişinin karanlıkta görme yeteneklerini araştırdı.

Bir saatte 3 sigara içen personelin kandaki karbondioksit miktarı ile göz retinasındaki kan dolaşımı aydınlık ve karanlık ortamlarda ölçüldü.

Normalde karanlıkta göz, cisimleri görmek için daha çok enerji harcadığından retinadaki kan dolaşımının artması beklenirken hiçbir değişiklik olmadığı gözlendi. Sigara içmeyenlerde ise, karanlıkta retinadaki kan dolaşımı arttı. Ayrıca sigara içenlerin karanlıkta görme yetenekleri de daha kötü olarak ölçüldü.

Doktor Ulf Havelius bu durumun, son sigaradan sonra bir saat devam ettiğini tespit ettiklerini de açıkladı. Doktor Havelius, sigara içen sürücüleri uyararak, gece sigaradan en az bir saat sonra yola çıkmalarını önerdi.

Havelius, hastanedeki araştırma sonucunda, sigara içenlerin kanlarının daha az akışkan olduğunu, sigaradaki nikotinin kan damarlarını daralttığını ve kanın oksijeni taşıma yeteneğinde azalma olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Sigaranın Göze Zararları başlıklı bu makale 26-10-2010 tarihinden itibaren 1308 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigaranın Göze Zararları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigaranın Göze Zararları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.