reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigaranın Gençlere Zararı

Zayıflama Sigaranın Gençlere Zararı konusunu yazdır Sigaranın Gençlere Zararı konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 02-11-2010 tarihinde saat 11:07:46 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1084 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Çoğu kişi, sigara içmeye erken yaşlarda başlar. Örneğin, 1935 doğumlu sigara tiryakileri arasında % 80 den fazlası 21 yaşından önce bunların yarısından çoğu ise 18 yaşından önce sigara içmeye başlamıştır. Günümüzde her yıl, bir milyon civarında genç sigara içmeye başlamaktadır.

Bunların büyük bir çoğunluğu kızlardır. Sigara alışkanlığı 1960 ortalarından beri azalırken, genç kızlar artan bir şekilde sigara içmektedirler. Bu grup, tütün endüstrisinin reklamları için başlıca hedef olmaya devam etmektedirler.

Gençlik döneminde sigara içen kişilerin çoğunun anne ya da babası ya da her ikisinin birden sigara içtikleri belgelenmiştir. Bunun açıklaması şu olabilir: geçmiş nesle nazaran daha çok kadın sigara içtiğinden, bunların kızları da annelerinin sigara içme davranışını taklit etmektedirler.

Gençlik döneminde sigara içilmesi, aynı zamanda akranlarının baskısıyla da ilişkili gibi görünmektedir. 3000 orta okul öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada, kız ya da erkek öğrencinin sigara içmesinin temel nedeni sigara içen arkadaşlara sahip olmaktı.

Gençler arasında eğitim, sigara içimine karşı etkin bir engel oluşturmamaktadır. Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre, her 10 gençten dokuzu, sigaranın sağlıklarına zararlı olduğuna inanıyor ve bunların % 85 i, 5 yıldan fazla sigara içmeyi planlamadıklarını söylediler, ilginçtir ki, sigaraya başlayan gençlerin çoğu, daha genç yaşlarda sigaraya şiddetle karşı olan kişiler olur.

İyi ya da kötü olsun örnek vermek her zaman ikna edicidir: Gözle görünür sağlık sorunları olmadan sigara içmeye devam eden ebeveynlerin çocukları genelde sigara içmeye eğilimlidirler. Gençlik çağındakilerin sigaraya yönelik endişeleri ortadan kalkar ve çoğu genç yaşta sigaraya başlarlar.


Genç insanlar da, sigara içmenin neden olduğu sağlık risklerinin dışında değildirler. Akciğer kanseri erken yaşta başlayabilir; kalp krizi ve felçlere neden olan ateroskleroz ise özellikle sigara içen kişilerde çok erken yaşlarda başlayabilir.

Sigaranın Gençlere Zararı başlıklı bu makale 02-11-2010 tarihinden itibaren 1084 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigaranın Gençlere Zararı

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigaranın Gençlere Zararı Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.