reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigara Paketlerindeki Resimler

Zayıflama Sigara Paketlerindeki Resimler konusunu yazdır Sigara Paketlerindeki Resimler konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 02-11-2010 tarihinde saat 10:54:23 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 851 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Avrupa Birliği 2008 yılından itibaren sigara paketlerinde yeni standartlar getirmeye hazırlanıyor. Halen Tayland, Brezilya gibi ülkelerde uygulanmakta olan ve sigara paketlerinin bir yüzünde sadece sözel ifade değil görsel bilgi de barındıran grafikler Avrupa’da kullanılacak.

Bilimsel çalışmalar tiryakiler üzerinde sigaranın neden olduğu resimlerin bulunmasının iki kat caydırıcı olduğunu ortaya koymuş durumda. Özellikle hamile bayanlar ve uzun süre sigara içenlerin bu resimlerden çok daha fazla etkilendikleri gözlenmiş. Bazı radikal siyasetçiler, hekimlerin de desteğini alarak bu konuda çok daha agresif davranılması gerektiğini savunuyorlar.

Benzer bir çalışmanın sonuçları alanında en saygın dergilerden biri olan Amerikan Koruyucu Hekimlik Dergisinin (American Journal of Preventive Medicine) Mart 2007 sayısında duyurulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre sigara paketlerinin üzerindeki ikaz alanının büyüklüğü ve grafik içerip içermediğine göre etkisinin çok değiştiği ortaya konmuş. Çalışma yaklaşık 15 bin erişkin sigara tiryakisi kişi üzerinde 2002-2005 tarihleri arasında Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da gerçekleştirilmiş.

İçicilerin çoğu paketlerin üzerindeki yazılar küçük olduğunda hemen hiç etkilenmediklerini ya da okumadıklarını ancak yazılar büyük olduğu zaman daha etkileyici olduğunu ifade etmişler. Ancak gerçek etkileyici (caydırıcı) olanların ise sigara nedeni ile çürümüş dişler, kömürleşmiş akciğer, değişik tür kanserler ve sakat doğuma neden olabileceği hissi veren hamile resimlerinin olduğu ortaya çıkmış.

Bar, gece klübü gibi kapalı mekanlarda dahi sigara içimini yasaklamayı başararak mücadelede önemli mesafeler kateden Amerika’nın belki Avrupa’dan daha önce sigara paketlerine bu tür resimleri koyabileceği ve sigara tüketimini neredeyse yarı yarıya azaltacağı öngürülebilir.

Sigara Paketlerindeki Resimler başlıklı bu makale 02-11-2010 tarihinden itibaren 851 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigara Paketlerindeki Resimler

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sigara Paketlerindeki Resimler Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.