reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri

Zayıflama Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri konusunu yazdır Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 04-11-2010 tarihinde saat 11:19:35 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 2025 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sigara bırakma aşamasında zorlanıyorsanız Sigara Bırakma Yolları yazımızı mutlaka okuyun.

Tarih belirlemek: Sigara bırakma tarihinin doğum günü gibi önemli bir tarih olması, bunun ilan edilmesi büyük yarar sağlar.

Sigara içme alışkanlıkları: Bırakmadan evvel sigaranın içildiği durumlar ve saatlerin not edilmesi gereklidir.

Sigarayı bırakma nedenleri: Kişilerin sigarayı bırakma nedenleri farklılık gösterse de en öne çıkan iki neden sağlıklı yaşamak ve çocuklarına iyi örnek olma isteğidir.

Sigara Bırakma Yolları

 • Sigara bırakıldığında ilk günler çok önemlidir. Eğer sigara bir hekimin süpervizörlüğünde bırakılıyorsa ilk iki hafta düzenli görüşme ve sonra 1, 3, 6 ve 12 aylarda görüşme faydalıdır.
 • Görüşmelerde sigarayı bırakmış kalma durumu, motivasyonun sürekliliği, yeniden başlama (relaps) eğilimi değerlendirilir.
 • Sigaraya yeniden başlama eğilimleri, sigara içmenin bırakıldığı ilk haftalar içinde olmaktadır. Bırakan kişi ilk iki kontrolüne kadar sigara içmemişse bırakmış kalma olasılığı yüksektir. 
 • Ancak yeniden başlamalar başarısızlık olarak değerlendirilmemeli ve yeniden bırakma yönünde kişi motive edilmelidir. 
 • Sigarayı azaltarak bırakanların yeniden başlama ihtimali bir anda keserek bırakanlara göre daha çoktur. 
 • Sigara bırakıldığında ilk günler 3-5 dakika süren sigara isteği dalgaları sıklıkla gelecektir. Bu dalgaların kişinin sigara içme alışkanlıklarına göre, önceden de farkedilebilecek zaman ve durumlarda gelmesi, bırakma açısından kolaylık sağlar. Sigaranın zararlarına yoğunlaşarak veya bir arkadaşı ile sohbet ederek bu dalgayı atlatabilir.
 • Aynı zamanda sigarayı bırakan kişi için el alışkanlığının yerini alacak başka el ve ağız alışkanlıkları oluşturulur. İlk günler sigara içilen sosyal ortamlardan uzak kalarak 3-5 dakikalık dalgaların gelme sıklığının azaltılmasına çalışılır. 
 • Bol sıvı gıda ve meyve tüketilerek hemen ağız alışkanlıkları değiştirilir hem de sağlıklı beslenilerek kilo alınmasının önüne geçilir. 
 • Egzersize başlamak sigara bırakma sırasında görülen fazla yemenin getireceği fazla kilolar ve motivasyon açısından faydalıdır.

Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri başlıklı bu makale 04-11-2010 tarihinden itibaren 2025 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri

Sayfayı Paylaş:

Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri için yapılmış yorumlar.
Sigarayı bıraktıran yokmu
Yazan: Mustafa - Tokat
Puan:Sigarayı bıraktıran yokmu

"Sigara bırakma merkezine gittim.doktor bana test yaptı.sonra zyba n ilcını yazdı.kullandı m.ilk zamanlar sigara yı 2-3 dala düşürdüm. Sonraki günler hem il acı kullandım hemde sigara içmeye devam ettim.sonra ilacı kesti m.kısacası sigarayı bî r türlü bırakamıyorum ne yapacam bilmiyor um.hangi yolu denese m. "
  
Bu yorum 15-11-2010 16:53:22 tarihinde yazılmıştır...

ilginç sigara bırakma yöntemi
Yazan: Cem Orhun - Ankara
Puan:ilginç sigara bırakma yöntemi

"Ben 4 aydır içmiyorum sigarayı. Kendimce bi metod buldum ve uyguladım şimdilik sorun yok ... Sigarayı en çok çayla içtiğimi gözlemledim. Ve sigara ile beraber çayı da kahveyi de bıraktım. 1 ay hiç çay içmedim. bu sigara içme isteğimi oldukça azalttı üstüne üstlük bir de sigara aklıma gelince çay da geliyordu ve bari bi çay içsem derken bırakılması daha kolay olan çaya odaklanıp sigarayı unutuyordum .. 1 ay sonra azar azar çay içmeye başladım tabii. O dönemde kuşburnu ve yeşilçay gibi çaylardan tükettim ve özellikle nane limon u oldukça severek içtim.. Bir de sigara içtiğim anları hayatımdan çıkardım diyebilirim. İşe giderken 5 dk önceden durakta olup sigara içiyordum ben de 5 dk geç çıkıp kılıkılına servise yetiştim. Bilgisayar başında çok içiyordum bilgisayardan uzaklaştım gibi... Ve sonuçta 4 aydır içmedim sigarayı. Sağlıklı hissediyorum mutluyum ve ihtiyaç hissetmiyorum. Umarım bir fikir olur deneyenlere..."
  
Bu yorum 20-11-2010 21:47:55 tarihinde yazılmıştır...

Sigarayı bırakmak istiyorum yardım edin!
Yazan: Selin Hatkoy - Balıkesir
Puan:Sigarayı bırakmak istiyorum yardım edin!

"yaklaşık 7-8 yıldır içiyorum bgün bırakma kararı aldım sabah bitane içmiştim şuana kadar aramadım ama canım istediğinde almamam gerek içmek istemiyorum bana yardımcı olur musunuz napmam gerek kafamdan attım baya ama :("
  
Bu yorum 22-11-2010 14:11:59 tarihinde yazılmıştır...

sigara bıraktırma hattı
Yazan: yasin tek - Antalya
Puan:sigara bıraktırma hattı

"ya arkadaşlar televizyonda yayınlanan sağlık bakanlığının sigara bıraktırma hattı reklamlarını izleyince içim bir acayip oluyor midem bulanıyor resmen ama belli bir süre sonra unutuyorum canım sigara istiyor sigarayı bir türlü bırakamadım ama bu sigara bıraktırma hattı reklamları iyi oldu hatırlatıyor bana düşünenlere teşekkürler"
  
Bu yorum 26-11-2010 01:44:48 tarihinde yazılmıştır...

Bende sigarayı bırakmak istiyorum
Yazan: ERKAN MOGULTAY - Tekirdağ
Puan:Bende sigarayı bırakmak istiyorum

"Bende sigarayı bırakmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim"
  
Bu yorum 24-12-2010 17:18:01 tarihinde yazılmıştır...

sigarayı nasıl bıraktım
Yazan: kamuran bozkurt - Kocaeli
Puan:sigarayı nasıl bıraktım

"arkadaşlar 16 senedir sıgara kullanıyordum yaklaşık bir ay önce bıraktım ve ben bunu başaracam nasıl diye söz soracak olursanız çünkü ben 16 senedir bir günümü sıgara içmeden geçirmedim insan isterse herşeyin üstesinden gelir benim annem de sıgara kullanıyor keşke oda bıraksa arada 15 günde bir görüşüyoruz annemle ve ben onun içtigi sıgaradan bir iki fırt cektim ve tiksindim kendime söz veriyorum bir daha asla hayatımda yeri yok "
  
Bu yorum 04-01-2011 07:35:22 tarihinde yazılmıştır...

Sigara Bırakma Yolları Sigara Bırakma Yöntemleri Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.