reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Sağlıklı Beslenme Tarifleri

Zayıflama Sağlıklı Beslenme Tarifleri konusunu yazdır Sağlıklı Beslenme Tarifleri konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 18-08-2011 tarihinde saat 16:48:23 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 19 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Sağlıklı beslenme ile hemen herkesin sorduğu çiğ mi yoksa pişirilmiş besin mi en çok karşılaşılan sorulandandır. Bu soruya çiğ veya pişmiş diye kesin bir cevap veremeyiz. Çünkü her besini ayrı ayrı ele almak gerekir. Bazı temel gıdalar gözönünde bulundurulduğunda çiğ olarak mı yoksa pişirilmiş olarak mı tüketilmeli sorusu için şu tavsiyelerde bulunabiliriz.

 

Sağlık Beslenme Tavsiyeleri Çiğ mi Pişirilmiş Besin mi?

 

 • İlginç gelebilir ama mesela domates licopen isminde süper bir antioksidan ve kanser önleyen bir madde içeriyor. Bu maddenin gücü ısıtıldığı zaman en az 3 katına çıkabiliyor. Bu durumda yüksek ısıda pişirilmiş domates salçası ve ketçap kanseri önlemede etkili. Yemeklerinizde her zaman kullanınız.
 • Köklü ve saplı sebzeler çok iyi pişirilmeli, bunun tersi olarak yapraklı yeşil sebzeler ise çiğ yenmeli ya da az su ile kısa süreli olarak pişirilmelidir.
 • Vücudun en önemli ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden olan folik asit kabakta çok bulunur. Çiğ ya da az pişmiş yenmelidir. Ayrıca haşlanmış kabakta karoten etkisini gösterir ki bu da çok etkili bir antioksidandır.
 • Maydanoz ve biber gibi zengin C vitamini kaynakları çiğ tüketilmelidir.
 • Yine ilginç bir detay verelim. Patlıcan ve patateste vücuda zararlı bazı toksik maddeler vardır. Çok iyi pişirerek bu maddeleri etkisiz hale getirebiliriz.
 • Kemiksiz et yüksek ateşte ve kısa sürede, tavuk but orta ateşte veya fırında, tavuk göğsü ise uzun süre ve çok pişirilmelidir.
 • Balık çok süper bir besindir. Haşlama ızgara ve buğulaması özellikle yararlıdır.
 • Makarna ve pilavı çok fazla pişirmeye gerek yoktur. Ayrıca vitamin kaybına uğratırsınız.
 • En yararlı yumurta türü ise rafadandır. Çünkü uzun süre pişen yumurtada bulunan bir madde besin değerlerini yok ediyor.
 • Düzenli ve sağlıklı yaşamın en önemli noktaları doğru ve düzenli beslenme, aşırı kilo almama ve düzenli egzersizdir. Bu noktaları hiçbir zaman gözardı etmeyelim. Herkese sağlıklı günler.

Sağlıklı Beslenme Tarifleri başlıklı bu makale 18-08-2011 tarihinden itibaren 19 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Sağlıklı Beslenme Tarifleri

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Sağlıklı Beslenme Tarifleri Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.