reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Ramazanda Sigara Bırakma

Zayıflama Ramazanda Sigara Bırakma konusunu yazdır Ramazanda Sigara Bırakma konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 09-08-2010 tarihinde saat 22:03:37 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 9421 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Ramazanda Sigara Bırakmak için, Sigarayla Savaşanlar Vakfına kayyum olarak atanan Necmettin Güngör, ramazan ayının sigarayı bırakmak isteyenler için önemli bir avantaj ve fırsat olduğunu, bunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.


Oruç tutan sigara tiryakisinin zaten 14 saat sigara içmediğini, bunu devam ettirmesinin de zor olmadığını ifade eden Güngör, bu avantajı değerlendirmek isteyenlerin öncelikle bu bağımlılıktan kurtulma isteğinde olması gerektiğini, bunun sigarayı bırakmak için ilk adım olacağını belirtti.

Ramazan boyunca kişinin açlığa alıştığı gibi sigarasızlığa da alışabileceğini vurgulayan Güngör, “Bunu devam ettirmek çok zor değil. Bazı pratik kurallara uyarak, bu alışkanlıktan kolayca vazgeçilebilir” dedi.

Ramazan ayında iftar menüsünde yapılacak değişikliklerle sigarayı bırakmanın kolaylaşacağını vurgulayan Güngör, şöyle konuştu:
Ramazan ayında sigarayı bırakmak isteyenlerin, iftarda et yerine sebze yemeğini tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Sebze yemek, kişinin sigara isteğini azaltacaktır. Ramazanda evden özellikle nikotin bakımından zengin olan patlıcan ve marul eksik edilmemeli, iftarda bu yiyecekler tercih edilmelidir. Yine yemeğin ardından yenilebilecek siyah kuru üzüm de nikotin ihtiyacını karşılayacak güçtedir.”

Ramazanda SİGARAYI ÇAĞRIŞTIRAN ÇAY VE KAHVEDEN UZAK DURUN

Ramazan ayında, Yemeğin ardından sigarayı çağrıştırabilecek çay, kahve gibi içeceklerin içilmemesi gerektiğini belirten Necmettin Güngör, bunun yerine bitki çayları ve meyve sularının tercih edilmesini önerdi.

İftarın ardından kişinin küçük pet şişedeki suyunu yanından ayırmaması gerektiğini, sigara içmek istediğinde azar azar suyunu yudumlamasının bu isteğini gidereceğini ifade eden Güngör, ayrıca bu durumlarda mümkünse açık havada, değilse bulunulan yerde derin nefes alıp verilmesi gerektiğini bildirdi.

İftardan sonra sıkıntı ve sigara içme isteği belirdiğinde, bulunulan mekanın ve meşgalenin değiştirilmesinin de büyük yararı olacağını belirten Güngör, “Örneğin evinde televizyon seyrederken canı sigara içmek istediyse balkona çıkmalı ya da kitap, gazete okumalıdır” diye konuştu.

Sigarayı bırakma sürecinde sigara içen kişilerden ve içilen yerlerden uzak durmanın da yararlı olacağını bildiren Güngör, bu küçük önlemlerle sigarayı içmenin kader olmaktan çıkabileceğini söyledi.
 
kaynak: ntvmsnbc

Ramazanda Sigara Bırakma başlıklı bu makale 09-08-2010 tarihinden itibaren 9421 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Ramazanda Sigara Bırakma

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Ramazanda Sigara Bırakma Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.