reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Rahat Uyku Uyumanın Yolları

Zayıflama Rahat Uyku Uyumanın Yolları konusunu yazdır Rahat Uyku Uyumanın Yolları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 27-06-2010 tarihinde saat 14:49:38 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 2287 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Bazen on saat uyusanız dahi,  uyandığınızda sersem gibi oluyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, sağlıklı bir uyku uyumamışsınız demektir. Uykuya dalmakta zorluk yaşamak, uyku sırasında sık sık uyanmak, sağlıksız uykunun belirtileridir.

Uyku sorunlarınız 1 ayı bulduysa, bunu bir rahatsızlık olarak kabul etmeli ve mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız, bazı kurallara uymanız gerekir:

Sigara uyku kalitesini bozar. Deliksiz bir uyku uyumak istiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Nikotin, kafein gibi vücudu 14 saat etkiler.

Özellikle uyku apnesinden yakınıyorsanız, ideal kilonuzu korumalısınız. Obezite uyku apnesinde önemli derecede rol oynuyor.

Sağlıklı bir uykunun en önemli şartlarından biri, uykunuz geldiğinde yatmanızdır ve vücudunuz için yeterli olan bir sürede uyanmanızdır. Aynı saatte yatıp, aynı saatte uyanmak, sağlıklı bir uyku çekmeye yardımcı oluyor.

Yatmadan önce alkol almak, uykunun başlamasına yardımcı olsa da, uyku kalitesini bozuyor. Baş ağrısı ve yanı sıra uyku esnasında kabus görmeniz de bu olumsuzluklara ekleniyor.

Özellikle  akşam 7’den sonra, çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın. Bu içecekler uykuya dalmayı zorlaştırıyor.

Akşam saatlerinde çok yemek, midenizi rahatsız eder ve uyku kalitenizi düşürür. Süt, enginar, badem, yumurta, ceviz,  kayısı, patates ve muz, uyku getiren besinlerdir.

Odanızın karanlık ve sessiz olması önemlidir. Isı derecesine de dikkat edin. Ayrıca yatak odanızı sadece uyumak için kullanın. Yemek yemek ve televizyon izlemek için kullanacağınız oda, yatak odanız olmamalıdır.

Yatağınızın ve yastığınızın rahat olması önemlidir. Uyuyacağınız odanın fiziksel şartlarını, ihtiyacınıza göre belirleyin. Rahat ve geniş bir yatakta yatın.

Sorunlarınızı yatağa taşımayın. Yatmanda önce gevşeyin ve sizi rahatsız eden fikirlerden kurtulun.
 
 
İyi uykular...

Rahat Uyku Uyumanın Yolları başlıklı bu makale 27-06-2010 tarihinden itibaren 2287 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Rahat Uyku Uyumanın Yolları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Rahat Uyku Uyumanın Yolları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.