reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Pepino Meyvesi

Zayıflama Pepino Meyvesi konusunu yazdır Pepino Meyvesi konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 15-07-2011 tarihinde saat 12:07:03 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 349 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Pepino meyvesi, kavuna benzeyen görüntüsü ile sağlığa ve zayıflama kilo verme alanında faydaları ve yararları olan bir tropikal meyve türüdür. Solanum muricatum olan latince bilimel ismi pek kullanılayan ve salata ile kavuna benzeyen bu tropik meyve, ağaçta yetiştiğinden dolayı ağaç kavunu olarak ta adlandırılmaktadır. pepino meyvesi, adı, kokusu ve aroması ile salata ile kavun meyvesine oldukça fazla benzemektedir.

Özellikle Kolombiya, Ekvador, Bolivya, Peru and Şili de pazar ve marketlerde yaygın olarak satılan ve halk tarafından tüketilen Pepino meyvesi, taşınmaya ve deniz aşırı nakliyeye karşı dayanıksızlığı nedeniyle, deniz aşırı ülkelerde daha ender olarak satılmakta ve bulunmaktadır. Pepino meyvesinin ülkemizde, Yeni Zelanda da ve Şili de ticari anlamda üretim çalışmaları devam etmektedir.

Pepino meyvesi nerelerde yetişir?


Aslında Kolombiya, Peru ve Şili nin And dağları bölgesinde yaygın olarak doğal ortamda yetişen pepino ağacı, And dağları bölgesi ve Şili ye iklim olarak benzeşen ılıman iklim kuşağındaki diğer bölgelerde de yetişebilmekte ve tarımı yapılabilmektedir.

Son zamanlarda Pepino meyvesinin sağlığa ve zayıflama ya olan müthiş etkileri keşfedildikten sonra özellikle ABD de ve Avrupada Ülkemizde ve Japonya da da üretim çalışmaları hız kazanmıştır.

Pepino ağacının yetişme habitatı, denizden 3000 metre ve daha yüksekte olan bölgelerdir. Ancak soğuğu sevmemesinden dolayı eksi 2-3 derece sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir. Yıllık olarak Pepino meyvesi veren Pepino ağacı, soğuk ve don tehlikesine karşı dayanıksızdır. Ancak Antalya ve mersin bölgesindeki seralarda Kaliteli pepino meyvesi üretimi başarılmıştır. Pepino ağacı 2 metre yükseklikte olup sera ortamı yetiştiriciliğinde doğal ortamlarına nazaran daha az ürün vermektedir. Fazla köklü bir yapısının olmamasından dolayı serada domates yetiştiriciliği tecrübesi olan kişiler, pepino meyvesini de kolayca yetiştirebilirler.

Pepinonun belli başlı hastalıklarının başında;Küllenme ve Beyaz bit gelmektedir.
Küllenme olunca bu yaprakları kurtarmak şansımız maalesef yoktur. Yeni hastalıksız fide alınarak tekrar dikilmelidir.

Beyaz bit için Sinek Spreyini,yaprakların altına vurulmalıdır. Bu hastalıklar,bitki Susuz ve temiz havasız kalınca olmaktadır.Pepino meyvesinin faydaları :

İçeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini artırır. Bunun dışında yaralarda ve diş iltihaplarını gidermekte etkilidir. Kan damarlarının güçlü olmasını sağlar.

Bazı kişiler sağlık iksiri olarak tanımladıkları pepino meyvesini çeşitli hastalıklar için tüketirken bazıları da meyve olarak hatta cilt bakımı için tüketmektedir. Pepino olgunlaşmadan ve olgunluk seviyesine ulaştığı meyve hâlinde de tüketilebilir.

Meyvenin ham hâli özellikle şeker hastaları için tavsiye edilir çünkü tam olgunlaşmamış pepino meyvesinin şeker oranı daha düşük olduğu için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağlar kolesterolü düşürür. Hücre yenileyici özelliği ile çocukların gelişiminde faydalıdır. C vitamini deposu olma özelliği ile vücut direncini artırır. Kalsiyum açısından zenginliği ile ağrıların giderilmesinde etki sağlar.

Ayrıca Pepino, böbrek kumuna karşı etkilidir. Anemi hastalarına faydalıdır.Afrodizyak etkisi vardır.Uyku düzenini dengede tuta.

Adet dönemini düzene sokar, menopoz dönemindeki psikolojik sorunlarda olumlu etki yaratır.

İçeriğinde K vitamini bulunduğu için kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır.

Çocuklarda kemik gelişimi sağlar, eklem romatizmasına karşı faydalıdır. Hemofiliye (Kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı) iyi geldiği belirtilmektedir.

Bayanlar cilt bakımı için de kullanırlar. Meyveleri yedikten sonra, yaşlanma hali ya da belirtilerine karşı (anti-aging) etkisi olması sebebiyle kabuklarını da cilt bakımı için yüzlerine sürüyorlar.


Pepino Meyvesi başlıklı bu makale 15-07-2011 tarihinden itibaren 349 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Pepino Meyvesi

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Pepino Meyvesi Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.