reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Nargile Sigaradan Zararlımıdır?

Zayıflama Nargile Sigaradan Zararlımıdır? konusunu yazdır Nargile Sigaradan Zararlımıdır? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 26-10-2010 tarihinde saat 09:53:41 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 1578 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Dünya Sağlık Örgütü (WHO), nargilenin sigara kadar sağlığı tehdit ediyor olabileceğini, ancak nargile içimi ile ölümler arasında bağlantı olduğu konusunda daha fazla araştırmaya gerek bulunduğunu açıkladı. Örgütün raporunda, nargilenin sigaraya alternatif olarak görülmemesi gerektiği vurgulandı.

WHO’nun açıklamasında, “nargile kullanımının, sigara kullanımına karşı güvenli bir alternatif olmadığı”, tersine nargile harmanında da akciğer, kalp ve diğer hastalıklara neden olacak maddeler bulunduğu kaydedildi.

Ayrıca, nargilenin daha uzun süreli içilmesinin zararları artırabileceği de belirtiliyor. Bir araştırmaya göre, nargileden yaklaşık 40 nefes çekmek, 40 adet sigaradan çıkan dumanı ciğere çekmek anlamına geliyor. WHO, bununla birlikte nargileyle ölümler arasında bağ kurmak için daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini hatırlatıyor.

Sağlık örgütünün “istişare notunda”, nargilenin sigaradan daha uzun süre içildiği hatırlatılarak, ilk araştırmalarda nargile içimi ile sigaranın aynı oranda tehlikeli gibi görüldüğü aktarıldı.

Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Güney Asya’da yaygın olarak kullanılan nargile, ABD ve Avrupa’da da özellikle gençler arasında yaygınlaşıyor.

Nargile geleneği
, Türkiye de dahil özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Güney Asya’da yaygın. Bu gelenek, ABD ve Avrupa’da da gençler arasında giderek yaygınlaşıyor.

Nargile Sigaradan Zararlımıdır? başlıklı bu makale 26-10-2010 tarihinden itibaren 1578 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Nargile Sigaradan Zararlımıdır?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Nargile Sigaradan Zararlımıdır? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.