reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Kolesterol Düşürücü Bitkiler

Zayıflama Kolesterol Düşürücü Bitkiler konusunu yazdır Kolesterol Düşürücü Bitkiler konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU   
Bu makale 30-08-2009 tarihinde saat 14:26:34 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 87677 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Kolesterol ilaçlarına karşı ciddi bir direnç var. Yanlış da değil. Çünkü gözlemler bu ilaçların artık olur olmaz durumlarda bile kullanılmaya başlandığını gösteriyor.

Ayrıca kolesterol yüksekliğiyle kalp damar hastalıkları arasında doğrudan bir ilişki olduğu bilinse de kolesterol yüksekliği sorununda ne zaman ilaçlara başlanması gerektiği, özellikle primer korunma söz konusu olduğunda hala netleşmiş değil.
Bu nedenle kolesterolü azaltan besinleri iyice öğrenmekte fayda var.

Modern tıp kalp damar hastalığına bağlı ölümleri yüzde 25 oranında azaltsa da koroner arter hastalığına bağlı ölümler hala ilk sırada. Kalp damar hastalığının oluşumunu kolaylaştıran etkenlerin içinde kolesterol fazlalığı önemli bir yer tutar. Kanınızdaki kolesterol düzeyi ile koroner arter hastalığına yakalanma şanssızlığınız arasında belirgin bir ilişki vardır. Bu ilişki öncellikle zararlı -LDL- kolesterolün yüksekliğine sonra da faydalı -HDL- kolesterolün azlığına bağlıdır.

Toplum taramaları ile elde edilen sonuçlar da bu bilgiyi doğrulamaktadır. Genel olarak zararlı LDL kolesterolün kan seviyesindeki yüzde 10'luk bir artışın koroner kalp hastalığına yakalanma şanssızlığında yüzde 20'lik artış yapacağını düşünebilirsiniz.
Koroner kalp hastalığı bakımından yüksek risk taşıyan sağlıklı insanlarda hastalık oluşumunun geciktirilmesi (birincil korunma) veya bilinen bir koroner arter hastalığı olanlarda kalp damarlarındaki daraltıcı plakların ilerlemesinin yavaşlatılması ya da geri döndürülmesi (ikincil korunma) amacıyla yapılacak çalışmaların ilk adımını LDL kolesterolün azaltılması çalışmalarının olması bundandır.

LDL KOLESTEROLÜ AZALTAN DİYETLER VAR


Kolesterol düzeylerinin arzu edilen değerler içinde tutulmasında (total kolesterolün 190 mg/dl'den, LDL kolesterolün 130 mg/dl'den daha düşük değerlerde sürdürülmesi) beslenme tarzınızın ve besin seçimlerinizin önemi büyüktür. Kolesterol sorunu olan insanların çoğunluğu sadece düşük yağlı, doymuş yağı azaltılmış, kolesterol içeriği sınırlanmış bir beslenme planı ile yetinmezler.

Doğada mevcut doğal ve etkili kolesterol düşürücü besinlerin neler olduğunu öğrenmek ve onlardan yararlanmak isterler. Bu son derecede haklı ve doğru bir davranış olmakla birlikte suistimale de açıktır. Bu yazıda sürekli ve düzenli olarak kullanıldıklarında kolesterol kontrolüne veya kolesterolün damar duvarı üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek besin unsurlarına değinilmektedir.

Kolesterolü azaltan besinlerin listesi


Reçeteli ilaçları kullanmadan, tamamen doğal besinler ve bitkilerden yararlanarak kolesterolünüzü azaltabilir misiniz. Denemeye değer! İşte en çok bilinen, denenen ve güvenilen kolesterolsavar besinler:
 • Yulaf kepeği
 • Ceviz, fındık, badem (Omega-3)
 • Elma (kuvarsetin ve pektin)
 • Sarmısak (allicin), soğan (kuvarsetin)
 • Soya (soya sterol ve stanolleri, genistein)
 • Balıklar (Omega-3)
 • Keten tohumu (Omega-3 ve PSSA)
 • Ahududu (pterostilben)
 • Greyfurt (pektin)
 • Havuç (beta-karoten)
 • Kurufasulye ve diğer bakliyat (quargum)
 • Zeytinyağı (tekli doymamış yağ asitleri)
 • Yeşil ve siyah çay (kateşinler)
 • Üzüm (resveratrol)
 • Domates-karpuz (likopen)

Kolesterolsavarların en eskisi yulaf


Kolesterol düzeyine etki yapan besinlerin en çok denenmişi yulaf kepeği olmalıdır. Yulaf zararlı (LDL) kolesterolü azaltır. Ama faydalı (HDL) kolesterolde bir değişim yapmaz. Yulaf kepeğinin sadece LDL kolesterolü değil kan şekerini, kan basıncını da dengelediğini ve kilo kontrolünü kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Günde 50- 100 gr yulaf kepeği tüketimi bile kolesterolü azaltır. Tüketilen kepek miktarı arttıkça kolesterolde ki azalma belirginleşmektedir. Yulafı yağsız süt içinde beş dakika pişirerek, soğuk süte ilave ederek veya doğrudan su ile her gün ilaç niyetine (!) yiyebilir, yağsız yoğurda ilave edebilirsiniz.

Ceviz, fındık, badem, son yılların formda üçlüsüdür


Ceviz, fındık, badem üçlüsünün etkinlik sıralaması da yukarıda ki gibidir. Her üçü de tekli doymamış yağlarının yüksekliği nedeniyle zeytinyağına benzer. Çoklu doymamış yağ oranı biraz daha yüksek olan ceviz aynı zamanda kalp dostu bir bitkisel Omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asitten de zengindir.

Bu yağlı tohumların posadan ve antioksidan vitamin ve minerallerden (E vitamini, çinko, selenyum...) de zengin olduğunu, bu besinlerde bol miktarlarda bulunan magnezyumun HDL kolesterolü artırabileceği ve trigliseridi azaltabileceğini, kan şekerini dengeleyip kalbi güçlendireceğini de hatırlatalım. Günde 100 gram bademin veya 50-60 gram cevizin kolesterolü yüzde 15-20 oranında azaltabildiği belirlenmiştir.

Kolesterol azaltayım diye cevizi fındığı avuç avuç tüketmeye kalkmayın. Kilo sorununuz varsa her üç besinin de 100 gramının yaklaşık 600 kalori civarında yükleyerek sizi kolayca şişmanlatacağını sakın unutmayın. Bizim önerimiz güne 2-3 ceviz veya fındıkla başlamaktır.

Keten tohumu etkili bir çözümdür

Bitkisel Omega-3 yağ asidi alfa linolenik asidin ucuz ve etkin bir kaynağı da keten tohumudur. 100 gram ceviz yağının 10, soya fasulyesi yağının 7 gram omega 3 içermesine karşılık aynı miktar keten tohumu yağının 60 grama yakın Omega-3 barındırdığını duyunca sakın şaşırmayın! Keten tohumu veya keten tohumu yağının tam bir Omega-3 bombası olması, güçlü bir kolesterolsavar olduğundan kuşku duymayın.

Bir hatırlatma: Keten tohumunun da enerji değeri çok yüksektir. Ayrıca fazla miktarda kullanımı gaz ve ishal de yapabilir. Bizim önerimiz kullanımını 1-2 yemek kaşığı ile sınırlamanızdır.

Günde üç elma yiyin


Elma ve greyfurt dilimlerindeki ortak kolesterolsavar güç pektindir (pektin elma ve greyfurt suyunda bulunmaz). Günde üç elmanın düzenli olarak tüketimi kolesterol düzeyinde yüzde 5 bir azalma yapabiliyor. Ayrıca elmada bulunan antioksidan flavonoid kuvarsetinin kolesterolün oksidasyonunu azaltarak damar zararını azalttığını da biliniyor.
Günde 1-2 elmanın beslenme planınıza yerleştirilmesi zor olmayacaktır.

Sarmısak mutfağınızın doktorudur

Çok yetenekli bir mutfak doktoru olan sarmısağın da kolesterolü azaltıp kanı sulandırarak damar sertliğini engellediğini gösteren çalışmalar vardır. Sarmısağın sadece zararlı LDL kolesterolü azaltmayıp faydalı HDL kolesterolü yükselttiğini, kan basıncını düşürüp, antioksidan gücü ile LDL kolesterol oksidasyonunu da önlediğini göstermişlerdir.
Sarmısağın kolesterol azaltıcı ve damar koruyucu desteğinden günde birkaç diş sarmısak yiyerek ya da 100- 300 miligramlık sarmısak tabletlerinden günde birkaç adet içerek yararlanabilirsiniz.
Sarmısağın çiğ veya pişmiş olması, dişlerin olduğu gibi ya da doğranarak yenmesi etkisini farklılaştırmamaktadır. Fazlasının gaz şişkinlik, yanma, ağrı gibi sindirim sorunlarına (ve dostlarınızda koku rahatsızlığına) yol açabileceğini unutmayın.
 
 
Kaynak: Hürriyet - Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Kolesterol Düşürücü Bitkiler başlıklı bu makale 30-08-2009 tarihinden itibaren 87677 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Kolesterol Düşürücü Bitkiler

Sayfayı Paylaş:

Kolesterol Düşürücü Bitkiler için yapılmış yorumlar.
soğanın kolestrole etkisi
Yazan: selma aydin - Sakarya
Puan:soğanın kolestrole etkisi

"ben soğanı koesrole ne kadar faydası var onu örenmek istiyorum "
  
Bu yorum 02-03-2010 10:01:47 tarihinde yazılmıştır...

cevizin kolesterol üzerindeki etkisi
Yazan: Belgin Has - -Lütfen Şehir Seçiniz-
Puan:cevizin kolesterol üzerindeki etkisi

"özellikle cevizin kolesterolü dengelediği konusuna çok inanıyorum 80 yaşında kayınvaldem ve kayınpederim kendilerini bildiklerinden beri her gün kahvaltıda bir kaç tane ceviz yediklerini ben evlendiğim yıllardan beri(20 yıl) görüyorum ve kendileride söylüyorlar ikisindede kolesterol normal sınırlar içerisinde.Bunun cevizle ilgisi oldugunu düşünüyorum."
  
Bu yorum 09-03-2010 20:25:40 tarihinde yazılmıştır...

yulaf kepeği nerede satılır?
Yazan: Filiz Sezen - Giresun
Puan:yulaf kepeği nerede satılır?

"Merhaba, Yulaf kepeği nerede satılır? Yardımcı olursanız sevinirim."
  
Bu yorum 18-03-2010 19:25:53 tarihinde yazılmıştır...

yulaf kepeği izmirde temin edilecek yer
Yazan: gülnur ballıoğlu - İzmir
Puan:yulaf kepeği izmirde temin edilecek yer

"yulaf kepeği izmirde kemeraltında değirmen diye çok eski bir yer var orada satılıyor temin edebilirsiniz"
  
Bu yorum 03-11-2010 12:27:12 tarihinde yazılmıştır...

yulaf kepeği satış noktası
Yazan: mehmet gürpınar - İstanbul
Puan:yulaf kepeği satış noktası

"kadıköy balıkçılar çarşısı altınoluk zeytinyağlarında yulaf kepeği bulunuyor."
  
Bu yorum 21-08-2011 09:24:07 tarihinde yazılmıştır...

Kolesterol ilaçları hakkında
Yazan: Mehmet ÖZBEY - Adıyaman
Puan:Kolesterol ilaçları hakkında

"Bütün ilaçları kullandım. Hiç bir faydasını görmediğim halde yan etkilerini görüyorum. Tıbba inancım kalmadı. ( Günde kırmızı et tüketimin aşırı düzeyde / uyku düzensizliğim var / yağlı besinleri çok tüketiyorum / spor yapmıyorum bilginize sunayım ) yinede dim dik ayaktayım "
  
Bu yorum 15-01-2012 02:09:42 tarihinde yazılmıştır...

Kolesterol Düşürücü Bitkiler Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.