reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Kivinin Yararları

Zayıflama Kivinin Yararları konusunu yazdır Kivinin Yararları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 30-07-2011 tarihinde saat 11:01:13 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 220 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Turan Karadeniz, 100 gram kivi meyvesinde yaklaşık 400 miligram C vitamini bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, "günlük A vitamini ihtiyacı 1.75 gram olup, bu miktar, yaklaşık 70 gramlık kivi meyvesinde bulunmaktadır. Kivi, turunçgillerden dört, altı kat, elmadan ise 40-50 kat daha fazla C vitamini içermektedir" dedi.

Yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının bir adet kivi ile rahatlıkla karşılanabildiğine de değinen Karadeniz, kivide, proteinler ve çok sayıda mineral tuzlar bulunduğunu belirtti.

Nefes açıcı özellik


Prof. Dr. Karadeniz, "kivi suyunda bulunan bazı maddelerin kansere neden olan bileşiklerin oluşumunu önlediği bildirilmekte, astım ve öksürüğün tedavisinde nefes açıcı özelliğinden yararlanılmaktadır" dedi.

'2010 yılında, Türkiye'de kivi üretim alanının 18 bin dekar, üretim miktarının ise 30 bin tona çıkacağının tahmin edildiğine de değinen Karadeniz, 1970'li yıllara kadar Yeni Zelanda'nın tekelinde kalan dünya kivi ticaretine, bu tarihten sonra kivi yetiştirmeye başlayan Avustralya, Japonya, Güney Afrika, Şili, ABD ve Kuzey Akdeniz gibi birçok ülkenin de ortak olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, Türkiye'de kivi üretim çalışmalarına 1988 yılında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın İtalya'dan sağladığı bin 800 kivi fidanıyla 15 ayrı ekolojide birer dekarlık adaptasyon bahçeleri kurularak başlandığını da belirtti.
Kivinin Yararları başlıklı bu makale 30-07-2011 tarihinden itibaren 220 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Kivinin Yararları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Kivinin Yararları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.