reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Katkı Maddelerinin Zararları

Zayıflama Katkı Maddelerinin Zararları konusunu yazdır Katkı Maddelerinin Zararları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 20-07-2011 tarihinde saat 17:13:46 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 293 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Yedi Berbat Kaçınılması Gereken Katkı Maddesi

1. Sodyum Nitrat(Sodium nitrate)


Bu koruyucu, renklendirici ve lezzet verici madde genellikle sosis, jambon, domuz eti ve tütsülenmiş balıklar gibi işlenmiş etlerde bulunur. Çalışmalar göstermektedir ki; vücudun beslenme sistemi ile kimyasal olarak reaksiyona girerek kansere neden olan nitrozamin(nitrosamines)oluşumuna neden olur. Bu nedenle sandvicinizi hızlı bir şekilde mideye indirmeden önce iki defa kontrol etmelisiniz!

2. Aspartame (aka NutraSweet/Equal)


Bilimsel ifadeyle, iki amino asid ve bir metonolün kimyasal bileşiminden meydana gelir. Daha çok bilinen ismi NutraSweet and Equal’dur. Sayısız diyet tatlısında ve içecek karışımında tatlandırıcı olarak kullanılır. Aspartam eskiden güvenli bir tatlandırıcı olarak bilinirdi fakat artık kanserojen ve neurological sorunlara(baş dönmesi ve halusinasyonlar) neden olduğuna inanılmaktadır.

3. Acesulfame-K


Bu yapay tatlandırıcı şekerden 200 defa daha tatlıdır, genellikle içeceklerde ve sakızlarda bulunur. Laboratuvarda test edildiğinde farelerin kanser olduğu görülmüş ve bu durum katkı maddesini bize göre daha az tatlı yapmaktadır!

4. Yapay yiyecek renklendiricileri(Artificial food colorings)


Bu kullanılan yiyecek renklendiricileri hayvan testlerinde ve çocuklarda davranışsal bozukluklara neden olduğunun görülmesi üzerine kanser ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bunlar Sarı 5, Kırmızı 40, Mavi 1, Mavi 2, Yeşil 3, Turuncu B, Kırmızı 3 ve Sarı 6 içermektedir. Şaşırtıcı bir şekilde bu renkler İngiltere’de yasaklanmıştır ama Amerika’da hala kullanılmaktadır. Bunlardan kimyasal olarak renklendirilmiş yiyecekler yerine doğal yiyecekleri seçerek kolaylıkla kaçınılabilir.

5. MSG


Monosodium Glutamate
(MSG) bir amino asittir ve bir çok çorbada, salata eklentisinde, hazır patateste(chips), dondurulmuş yemek başlangıçlarında(entrees) ve restoran yemeklerinde lezzet verici olarak kullanılır. Bu kötü katkı maddesi sinir sisteminde migren ve bazı kişilerde aşırı yemek gibi yan etkilere neden olur. MSG etiketlerde mayalandırıcı ve calcium caseinate gibi isimlerle de görülebilir. Organik ürünlerin etiketlerinde bile bulunmaktadır!

6. Trans yağlar


Trans yağlar kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Herhangi bir paketi satın almadan önce, İçindekiler listesini kontrol edin. Etiket 0g trans yağ yazsa bile içerik listesinde kısmen hidrojene yağ yazısını gördüğünüzde, bu ürünün her porsiyonda 0.5g’a kadar trans yağ içerdiğine DİKKAT ediniz… Az miktarda da olsa trans yağdan kaçınmak çok önemlidir çünkü kötü kolestrolü yükseltir ve iyi kolestrolü düşürür, sizi her türlü rahatsızlığa uygun hale getirir.

7. Sodyum benzoat(Sodium benzoate)


Sodyum benzoat bir çok yiyecek ve içecekte koruyucu olarak kullanılır. Bu katkı maddesinin hassas kişilerde kurdeşen hastalığına, astıma ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Yeni araştırmalar çocuklarda davranış bozukluklarına sebep olduğunu göstermektedir. Bu ölümcül katkı maddesinden kaçınmak için bir neden de: Ascorbic asit(Vitamin C) içeren meşrubatlarda kullanıldığı zaman benzen oluşturur ve kanserojen olarak bilinmektedir. Bazı içecek üreticileri hala bu zehirli ikiliyi kullanmaktadırlar, böylece sevdiğiniz içecekte gizlenmiş benzen içmektesiniz.

Katkı Maddelerinin Zararları başlıklı bu makale 20-07-2011 tarihinden itibaren 293 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Katkı Maddelerinin Zararları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Katkı Maddelerinin Zararları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.