reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Hamilelikte D Vitamini

Zayıflama Hamilelikte D Vitamini konusunu yazdır Hamilelikte D Vitamini konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 26-07-2011 tarihinde saat 18:36:44 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 276 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Erciyes Üniversitesi'nden (EÜ) Diyetisyen Dr. Nurten Budak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anneler ve bebeklerinde rastlanılan D vitamini yetersizliğinin boyutlarını belirlemek amacıyla araştırma yaptıklarını söyledi.
     
     Yeni doğum yapmış 100 anne ile bebeği üzerinde yapılan çalışmaların sonunda D vitamini yetersizliğinin çok ciddi boyutlara ulaştığını fark ettiklerini kaydeden Budak, araştırmaya ilişkin şunları söyledi:
     
     ''İnsan vücudundaki D vitamini düzeyinin 15 ng/ml olması gerekiyor. Araştırma sonucunda, annelerdeki oranın ortalama 8.5 ng/ml, bebeklerde ise 6 ng/ml olduğunu saptadık. Ciddi D vitamini yetersizliği sınırının 8 ng/ml olduğunu düşünecek olursak, anne ile bebeğinde çıkan değerin ne kadar endişe verici olduğu açıkça ortaya çıkacaktır.''
     
     Araştırmaya konu annelerin kışın hamilelik geçiren kadınlar olmasına özen gösterdiklerini, sonuçların da kış aylarında D vitamini eksikliğinin daha fazla ortaya çıktığını gösterdiğini ifade eden Budak, bunda, güneşten yararlanamamanın en önemli faktör olduğuna dikkat çekti.
     
     Kış aylarındaki hamileliklerde mutlaka D vitamini takviyesi alınması gerektiğine işaret eden Budak, şöyle devam etti:
     
     ''Gebe, bebek ve çocukların yeterince D vitamini almadıkları, yani güneşten yeterince yararlanmadıkları açıkça ortadadır. Bunun sonucunda, çocuklarda kemik bozuklukları, büyüme geriliği, bacaklarda çarpıklık, enfeksiyonlara sık yakalanma ve göğüs kemiğinin öne çıkması ile karakterize edilen 'raşitizm' görülürken, annede ise kemiklerin yumuşaması ve kolay kırılabilir hale gelmesiyle beliren ve hareketleri kısıtlayan 'Osteomalasia' hastalığı ortaya çıkmaktadır.''
     
     Budak, ailelerden, 1,5-2 yaşına kadar mutlaka çocuklarına D vitamini takviyesinde bulunmalarını istedi. Diyetisyen Dr. Budak, kış ayları olsa da güneşin kendini hissettirdiği anlarda mutlaka bundan yararlanılması gerektiğini bildirdi.


Hamilelikte D Vitamini başlıklı bu makale 26-07-2011 tarihinden itibaren 276 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Hamilelikte D Vitamini

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Hamilelikte D Vitamini Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.