reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Hamilelere Tavsiyeler

Zayıflama Hamilelere Tavsiyeler konusunu yazdır Hamilelere Tavsiyeler konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 26-07-2011 tarihinde saat 13:34:08 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 245 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Bardakçı, yaz günlerinde hamilelik yaşayan kadınları uyardı: "Vücudunuzu susuz bırakmayın, yürüyüşleri akşam ve sabah serininde yapın, mantar oluşumuna karşı bol ve pamuklu kıyafetler giyin."

Hamileliğin doğal olan zorluklarına bir de havanın sıcak olması eklenince anne adaylarının hayatı daha da zorlaşıyor. Bunaltıcı sıcak ve nem ortamında gerekli tedbirler alınmazsa hamileler hayati riskler yaşayabiliyor. Özel Konya Farabi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bardakçı, sıcak yaz günlerinde hamilelik yaşayan kadınları uyardı: "Her zamankinden daha fazla su için. Aşırı sıcakların etkisiyle vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar ise doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabiliyor." Sıcakların vücudun adaptasyon sistemini olumsuz yönde etkilediğini belirten Dr. Bardakçı, sıcak havanın kas krampları, bulantı, kusma, kalp ritim bozuklukları, bilinç kaybı, beyin ödemi, gıda zehirlenmeleri, cilt yanıkları gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtti.

Hamilelerin enfeksiyonlara karşı direncinin diğer bireylere göre daha düşük olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Bardakçı'nın verdiği bilgilere göre, sıcak havanın etkisiyle aşırı terleme, kızarıklık ve kaşıntı çeşitli mantar rahatsızlıklarına yol açabilir. Gün içinde sık sık ılık duş alınması, mantar riskine karşı anne adaylarını koruma yöntemi olarak faydalı olur.

Aşırı ısı artışının sebep olduğu bu durumda kişide aşırı terleme, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, bulantı, kusma, kas krampları, sinirlilik şeklindeki belirtiler bilinç kaybına kadar gidebilir.

Anne adaylarının sıcak havalarda her zamankinden daha fazla sıvı alımına özen göstermesini öneren Bardakçı şöyle konuştu: "Günde 8-10 bardak su içilmesi ve taze meyve suları ile limonata gibi içeceklerin tüketilmesi gerekir. Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler ise hem anneye hem de bebeğe zarar verir. Tansiyonun yükselmesine sebep olabilecek tuzlu, baharatlı yiyeceklerden ve az pişmiş etlerden kaçınmaları önemlidir. Ayrıca kızartma yerine haşlama yöntemi ile pişirilen yiyecekler yenmeli, bol sebze, meyve tüketilmeli, karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzaklaşıp, sık sık ve az miktarlarda beslenilmeli.''

Anne adayları, sıcak havalarda bol su için, serinde yürüyüş yapın


Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için öğle saatlerinde kesinlikle dışarı çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Mehmet Bardakçı, anne adaylarına şu önerilerde bulundu: Öğle saatlerinde dışarı çıkmanız gerekiyorsa geniş şapka takın, vücudunuzun açıkta kalan yerlerine yüksek faktörlü koruyucu krem sürün. Ter emilimini sağlayan açık renk, pamuklu, keten ve geniş kıyafetler giyin. Sıcak havanın etkisiyle ayakların şişmemesi, nefes alabilmesi ve vücut dengesinin sağlanması için ortopedik ve rahat ayakkabıları tercih edin. Sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Sabah ya da güneşin etkisini kaybettiği saatlerde kısa süreli güneşlenebilirsiniz. Bacaklardaki ödemi gidermek için uzun süre ayakta durmayın ve aynı pozisyonda oturmaktan kaçının. Varis probleminiz varsa, özel varis çorapları işe yarar. Ağır ve fazla miktarda yemek yemeyin. Besin zehirlenmesinden korunmak için açıkta satılan gıdalardan kaçının. Kan dolaşımının rahat sağlanabilmesi ve ödemin oluşmaması için uzun uçak yolculuğu yapmayın. Özel araçla yapılacak yolculuklarda ise 2 saatte bir mola verip 10 dakika yürüyün. Yüzmek, karın kaslarını sıkılaştırdığı için doğumu kolaylaştırır. Özel bir durum söz konusu değilse bol bol yüzün.

ZAMAN
Hamilelere Tavsiyeler başlıklı bu makale 26-07-2011 tarihinden itibaren 245 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Hamilelere Tavsiyeler

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Hamilelere Tavsiyeler Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.