reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Dondurma Faydaları

Zayıflama Dondurma Faydaları konusunu yazdır Dondurma Faydaları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 01-08-2011 tarihinde saat 15:52:36 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 246 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Diyetisyen Aytaç Ak, dondurmanın aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin kaynağı olduğunu belirterek, ancak çocuklara bir yaşından önce yedirilmemesi gerektiğini bildirdi. Aytaç Ak, yaptığı yazılı açıklamada, dondurmanın özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bir tatlı olduğunu hatırlatarak, dondurmanın yapımında kullanılan süt, şeker, glikoz şurubu, salep gibi besleyici değeri yüksek ürünlerin karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, A,E,C,D ve B vitaminleri yönünden zengin olduğunu ifade etti. Ak, ''Çocuklar yaz aylarında daha az süt tükettikleri için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak daha zordur. En iyi kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış olan dondurmayı tüketmek çocukların kalsiyum gereksinmesine katkı sağlar. Dondurma, aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin kaynağıdır'' dedi. İnek sütü ve yumurta alerjisi olan veya diyabetik çocuklara dondurma yedirilmemesi gerektiğini belirten Ak, ancak bir yaşından büyük çocuklara aşırıya kaçmadan, günde 1-2 top dondurma verilebileceğini dile getirdi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Diyetisyen Hande Öngün de dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değindiği açıklamasında, dondurmanın yemekten önce verilmesinin, hem iştahı kapatacağını hem de midede soğuk yiyeceğin yaratacağı kramp tarzı rahatsızlıklara neden olacağı uyarısında bulundu. Öngün, ''Dondurmayı tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun hazırlanmış olmasıdır. Süt mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Açıkta satılan dondurmalar güvenilir yerlerden alınmalıdır'' dedi. İçinde buz kristalleri olan dondurmanın boğaz enfeksiyonlarına sebebiyet vereceğine dikkat çeken Öngün, ambalajlı ürünleri alırken şeklinin bozuk olmamasına ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
Dondurma Faydaları başlıklı bu makale 01-08-2011 tarihinden itibaren 246 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Dondurma Faydaları

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Dondurma Faydaları Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.