reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Diyet Öncesi

Zayıflama Diyet Öncesi konusunu yazdır Diyet Öncesi konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 08-07-2011 tarihinde saat 14:12:59 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 233 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Şeker, kolesterol değerleri, karaciğer enzimleri, böbrek fonksiyonları, kan sayımı gibi parametrelerin yanında insülin değerleri (açlık, tokluk), tiroid veya seks hormonları gibi ölçümler gerekebilir. Diyetisyen de vücut bileşim analizi cihazı ile kişinin yağ, kas, su oranını ve ideal ağırlığını saptayabilir, metabolizma hızını ölçebilir. Dahiliye uzmanı veya endokrinolog tarafından yapılacak klinik muayenenin ardından elde edilen kan tahlil sonuçları yorumlanır ve kişi kendine uygun diyet programına alınır.

En sık yapılan diyet hatası; öğün atlayarak ve sürekli aç kalarak kilo vermeye çalışılması oluyor. Diyet ürünlerinin aşırı tüketimi, kepekli ürünlerin düşük enerji içerdiğinin zannedilmesi de çok sık tekrarlanan hatalar arasında yer alıyor.

Spor yapmadan kilo verilebileceği inancı da hâlâ geçerliliğini koruyor ama bu çok yanlış bir inanç! Büyüme, gelişme çağında ya da emzirme döneminde sürekli aç bırakan diyetlerle kilo vermeye çalışmak da yarardan çok zarar getirir.

Diyet konusunda çıkan her habere de inanmamak gerekiyor. Biraz araştırma yapmak ve zayıflamak için uzmanlara danışmak çok önemli.

Zayıflama programı kişiye özel ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandıracak özellikte olmalı. Aksi takdirde kısa vadede sonuç alınabilir ama uzun vadede sorun tekrar edebilir.

Özellikle günümüzde gittikçe yaygınlaşan obezite sorununun tedavisinde sadece diyet yapmak yeterli olmaz; beraberinde ciddi bir egzersiz programı uygulamak ve hatta yaşam tarzında değişiklik yapmak da gerekir.

Kısa mesafelerde taşıt kullanılmaması, bina içinde asansör yerine merdiven tercih edilmesi, alışverişe tok karnına çıkılması, her lokmadan sonra çatal ve kaşığın tabağa bırakılması önemli… Tabağa fazla yemek alınmaması gibi davranış değişiklikleri de hayata geçirilmeli. Bu küçük değişiklikler bile ciddi farklar yaratabilir.

Bilinçsizce, kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetler ciddi sorunlara yol açabilir. Herhangi bir diyete başlamadan önce şeker, kolesterol değerleri, kan sayımı, tiroid fonksiyonları gibi sağlık kontrollerinden geçmek şart.


Diyet Öncesi başlıklı bu makale 08-07-2011 tarihinden itibaren 233 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Diyet Öncesi

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Diyet Öncesi Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.