reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir?

Zayıflama Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir? konusunu yazdır Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 08-07-2011 tarihinde saat 14:20:47 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 229 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Boğaz Ağrisina Ne Iyi Gelir

Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir:

  • Sıvı alımınızı arttırınız (Ballı sıcak çay, bilinen bir halk çaresidir).
  • Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.
  • Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız (Yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur).
  • Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
  • Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.
Boğaz ağrısı
tıpta farenjit olarak bilinir.Yutak yani boğazın iltihaplanması sonucu farenjit olarak bilinen boğaz ağrısı gerçekleşir.Boğaz ağrısına yol açan çeşitli faktörler vardır.Bunlarda mikroplar ve metabolizmaya bağlı nedenler olmak üzere iki ana grupta bulunur.Bazı durumlarda ise bulunulan ortamın ısısına,ortam yer alan toza bağlı olarak boğaz ağrısı yaşanabilir.

Boğaz ağrısı her yaşta insanlar sıklıkla görülen sorunlar arasındadır.Ama en çok 4-7 yaş arası çocuklarda boğaz ağrısına daha çok rastlanılır.1 yaş altı çocuklarda ise boğaz ağrısı çok nadir olarak görülen durumlar arasındadır.Boğaz ağrısının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir.Belirtilerde en büyük etken hastalığın neden kaynaklandığıdır.Boğaz ağrısı yol açan en büyük etmen virüslerdir, geri kalan unsurlar ise bakteriyel sebeplerden dolayı boğaz ağrısı yaşatır.Boğaz ağrısı bazı durumlarda tehlikeli olabilir ve önlem alınması gerekebilir. Mesela bakteriye bağlı boğaz ağrısı varsa bu yüksek ateşe yol açabilir.Ateş 40 dereceleri daha bulabilir. Virüse bağlı boğaz ağrısı olmuş ise genel olarak yüksek ateş görülen durumlar arasında değildir.
Boğaz ağrısının belli başlı belirtileri; ses kısıklığı,öksürük,boğaz hafif yanma,yorgunluk,nefeste koku,tozlu ortamda sorun yaşanması gibi durumlar boğaz ağrısının geliyorum dediği durumlardır.Boğaz ağrısı genelde 1-2 gün sürede geçer.Antibiyotikler ise boğaz ağrısı tedavisi için olumlu etkiler yapar.Hastalığın kısa sürede geçmesini sağlar.Hatmi boğaz ağrısına iyi gelme yönünde oldukça etkilidir.Hatminin hem köklerini,çiçeklerini ve yapraklarınından yapılacak efisyon ile boğaz ağrısından kurtulunabilinir.

  • Adaçayı da boğaz ağrısı için faydalıdır.Özellikle ağızda gargara yapılarak kullanılırsa yararları ortaya çıkar.Gargara yapılacak karışım ne çok sıcak nede çok soğuk olmalıdır.Normal vücut ısısı sıcaklığı yeterli olacaktır.
  • Şakayık çiçeğiyle servi kozalağı ezilerek karıştırılır.Bal ilave ederek reçel kıvamınına gelmesi sağlanır.Hazırlanan reçel her yemek öncesi ve sonrasında 1′er çorba kaşığı yenir.

 

Boğaz ağrısına sert şekerlerin iyi gelebileceği bildirildi.


Fransız “Prescrire” tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sert şekerleri emerken tükürük bezleri harekete geçiyor, dolayısıyla yutkunma artıyor, şekerlerin yanındaysa sıcak içecekler içmek boğaz ağrısını gidermekte yeterli bir yöntem.


Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı bu makale 08-07-2011 tarihinden itibaren 229 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir?

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Boğaz ağrısına Ne İyi Gelir? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.