reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zayıflama Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? konusunu yazdır Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 22-10-2010 tarihinde saat 00:58:38 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 115029 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Umarız faydası olur. İnsan yaşlandıkça vücut su kaybetmeye başlar. Aslında bu da yaşlanmanın nedenidir. Ani gelişen vücuttaki su kayıplarında dolaşan kan miktarının yeterli olabilmesi için vücut önce yavaş yavaş sıvı atışına engel olur. Böbreklerden idrar çıkışı durur. İdrar miktarı vücut tansiyonunun düşmesine engel olmak için idrarı tutar ki vücutta kan dolaşabilsin.

Özellikle yaz dönemlerinde çocuklarda çok sık karşılaşılan ishal vakalarında yeterli sıvı alınmadığı zaman idrar çıkışı durur ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Aynı şekilde yaşlılarda da yaz dönemlerinde rastlanan ishalden dolayı böbrek yetmezliğiyle sık karşılaşıyoruz. Özellikle bunama sorunu olan yaşlılar su içmeyi unuttukları için böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkabiliyor.

Hatta bazen yeterli su almayan yaşlılarda kandaki tuz miktarının aşırı artmasına bağlı birtakım beyinsel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Vücut suyunun yüzde 1’ini kaybettiğimizde susuzluk hissi olur; yüzde 10’ ununu kaybettiğimizde ise bilinç kaybı olabilir; hatta kişi hayatını kaybedebilir. Bu nedenle ısının 28 derecenin üzerine çıktığı havalarda dışarıda uzun süre sıcak ortamda kalan kişilerde ve özellikle çocuk ve yaşlılarda sıvı miktarını artırmak gerekir.
 
 

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • Kuru üzüm, muz, portakal gibi yiyeceklerde bulunan potasyum tuzunun vücutta birikmesi halinde de kas güçsüzlüğü, felç, hatta kalp durması bile yaşanabilir. Hastaların özellikle potasyum yükselmesine dikkat etmeleri gerekir. Böbreklerin yetersiz çalışması halinde Kansızlık, kalsiyum eksikliği, kemik direncinin azalması, kemiklerde eğrilme, kırıklar oluşabilir.
 • Uygun tedavi ile böbreği hiç çalışmayan hastalar bile çok rahat ve uzun yaşayabilir. Bu durumda doğru tedavinin ve hasta uyumunun önemi büyüktür. Kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenlerinden ikisi, şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur. Bu rahatsızlıkların göz ardı edilmemesi, böbrek yetmezliğine neden olmadan tedavi edilmesi gereklidir.
 • Diyaliz hastalarının, 2 diyaliz arasında 2.5 kilodan fazla almaması da gerekir. Diyalize girerken çok su içen hastalarda tansiyon düşmesi yaşanır ve kas kasılmalarına rastlanır. Hastalar, hemodiyaliz sırasında beslenme lerine dikkat etmelidirler.

Böbrek taşı olanlar;

 • - Siyah çayı ve kahveyi çok az tüketmeli,
 • - Bol su içmeli,
 • - Tuzu yemeklerden az miktarda almalı, ekstra tuzluk kullanmalı,
 • - Yeterli kalsiyum almalı, aşırıya kaçmamalı,
 • - Siyah çay yerine yeşil çay ya da diğer bitki çaylarını tercih etmeli,
 • - Alkolden uzak durmalı,
 • - Hayvansal kaynaklı protein alımına dikkat etmeli,
 • - İdeal ağırlığında olmalı, ani kilo kayıplarından kaçınmalı

Böbrek Sorunlarının Bitkisel Tedavisi


Şifa kaynağı ve tartışmasız ana eczane olan doğada bulunan birçok bitkinin birçok hastalığa iyi geldiği tartışmasız bir gerçek. Bu yazımızda böbrek hastalıklarına iyi gelen bitkileri yayınlıyoruz.
 

Böbrek sorunlarına iyi gelen şifalı bitkiler:

 • Adaçayı: bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılarak içildiğinde, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Anason tohumları: toz haline getirilip, üzüm şırasına karıştırılarak içildiğinde, böbrek taşlarını düşürür.
 • Armut: böbrekleri çalıştırır.
 • Arpanın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı: böbrek ve safra kesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına karşı faydalıdır.
 • Aşk otu tohumları: 1 bardak sirke içine konulup 2 saat bekletilerek içilirse; böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürür.
 • Ayrık otu (50 gram) kökünün 1 litre suda kaynatılması sonucu elde edilen ilaç: böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumu düşürür.
 • Andız otu üzüm şırasının içinde 1 ay bekletilip içilirse: böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önler.


Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı bu makale 22-10-2010 tarihinden itibaren 115029 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sayfayı Paylaş:

Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? için yapılmış yorumlar.
böbrek rahatsızlığı tedavisi
Yazan: demet kolay - Sivas
Puan:böbrek rahatsızlığı tedavisi

"merhabalar babam için bi soru sorucaktım babam 58 yaşında idrar tahlilinde protein 0-30 aralığında olması gerekirken 100 çıkmış busonuca bağlı olarak sorun nedir ve tedavisi nedir ne yaması gerekiyor. nelere dikkat etemsi gerekir.(tansiyonu genelde 150-90)"
  
Bu yorum 22-10-2010 10:30:45 tarihinde yazılmıştır...

böbreklerin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?
Yazan: dr. serhat - Sivas
Puan:böbreklerin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

"böbreklerin sağlığı için bol su tüketmeye dikkat edin ama aşırıya da kaçmayın sıvı ağırlıklı beslenin çorba vs. meyve tüketmeye dikkat edin böbrek sağlığı için temel şeyler bunlardır"
  
Bu yorum 22-10-2010 14:04:06 tarihinde yazılmıştır...

Böbreklerimizin Sağlığı İçin su tüketmeliyiz
Yazan: selen çakmak - Bursa
Puan:Böbreklerimizin Sağlığı İçin su tüketmeliyiz

"yorumum çok su tüketmeliyiz."
  
Bu yorum 22-10-2010 16:49:08 tarihinde yazılmıştır...

böbrek sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz
Yazan: damlanur öntek - Ankara
Puan:böbrek sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz

"Çok Güzel bir konu yazmışsınız TŞK ediyorum"
  
Bu yorum 22-10-2010 21:06:51 tarihinde yazılmıştır...

böbrek nasıl korunulur
Yazan: kadir uysal - Tokat
Puan:böbrek nasıl korunulur

"böbreğin sağlıklı olmasını istiyorsan tuvaletinitutmamalısın "
  
Bu yorum 23-10-2010 20:25:06 tarihinde yazılmıştır...

böbrek sağlığı
Yazan: alperen demiray - Ankara
Puan:böbrek sağlığı

"böbreklerin sağlıklı olsun istiyosan bobreklerini soğuktan koru ve idrarını bekletme"
  
Bu yorum 25-10-2010 22:14:05 tarihinde yazılmıştır...

polikistik böbrek hastalığı bitkisel tedavisi
Yazan: hediye karasu - İstanbul
Puan:polikistik böbrek hastalığı bitkisel tedavisi

"bizim ailede genetik polkistik böbrek hastaliği var tıpta ilacıyok bitki olarak bize ne önerisiniz "
  
Bu yorum 21-11-2010 09:08:53 tarihinde yazılmıştır...

böbrek ve safra kesesinden sonraki ağrılarım
Yazan: serdar - İzmir
Puan:böbrek ve safra kesesinden sonraki ağrılarım

"böbrek ameliyatı oldum taşlarım alındı daha sonra safra kesesinden ameliyat oldum bu ameliyatlarım sonrası 1.yıl sonrası ağrılarım olmaya başladı devamlı olarak ağrım yok ama arada bir iğne batar gibi ağrılaım oluyor lütfen bana ne yapmam gerektiğini yardımcı olmanızı istiyorum sevgilerimle...."
  
Bu yorum 04-12-2010 12:48:25 tarihinde yazılmıştır...

Böbrek ağrısı
Yazan: Nihal Kaçan - İstanbul
Puan:Böbrek ağrısı

"Merhaba ben 24 yaşındayım yurt dışında yaşıyorum böbreklerim sürekli ağrıyordu 2002 de doktora gitdim sağ böbreyimin doğuştan olmadığını sol böbreyiminse normal calıştını söylediler , Şimdi sol böbreyim bazen çok kötü ağrıyor uzun yol yürüdüyümde, çok fazla oturduğumda çok kötü ağrıyor ve çok çabuk yoruluyorum ara sırada böbreyimin üzeri kaşınıyor, Lütfen bana yardımcı olun ne yapmalıyım ???"
  
Bu yorum 13-01-2011 09:39:48 tarihinde yazılmıştır...

üre
Yazan: metin aktaş - Ordu
Puan:üre

"babamda 9 ay önce tahlillerinde birşey çıkmadı ama dün akşam kırız gibi sıkıntı bunalma geldi doktor tahlil yaptı üre dedi fazla en fazla %50 olması lazım dedi ama %58 çıkmış su iç bir ay sonra gel dedi meyve felanda tavsiye etti bu hemen geçermi ilaçta vermemiş başka yeremi gitsek ilaçsız geçermi normalde böyle olupta su ile iyileşen varsa lütfen yazsın "
  
Bu yorum 16-01-2011 11:12:43 tarihinde yazılmıştır...

BÖBREKLERİMİZ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Yazan: RUKAN KÖKER - K.Maraş
Puan:BÖBREKLERİMİZ İLE İLGİLİ YORUMLAR

"Bu bilgiler benim çok işime yardaı bizim ödevimiz vardı bu konuyla ilgiliydi bende buradan bilgi aldım zie çok teşekkür ederim.:)"
  
Bu yorum 19-01-2011 04:42:20 tarihinde yazılmıştır...

Böbrek taşı
Yazan: Kerem - Hakkari
Puan:Böbrek taşı

"Mrb insanları bilgilendirmek adına yaptığınız çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum öncelikle. Yaşım 22 ve şu an Hakkari Şemdinlide askerim. 3 ay kadar önce bir sabah uyandığımda ayakta yürüyemez durumdaydım koğuştan lavobaya kadar gidemez bir haldeydim.Kendimi hemen yatağa attım. Daha sonra revire gittim fıtık dediler serum taktılar.Ağrı ilk önce yumurtalıkların altında kendini gösterdi daha sonra bel ağrısı ve boşluklarda sızlama saplanmalarla devam etti. Hastaneye sevk ettiler. Devlet hastanesi bu askeri hastane değil. Doktor fıtık dedi ilk önce şikayetlerimi anlattığımda daha sonra boşluklarında ağırdığını söyleyince başka problemlerde olabilir diyerek film çekti böbrek taşı var dedi bana buscopan plyscaptoul adında iki hap verdi. Hapın adını yanlış yazmış olabilirim bu arada. Kullanmaya başladım özellikle buscopan i içtiğimde midemin şiştiğini hissediyordum sırt ve kasık ağrısını unutturacak şekilde mide ağrısı yapıyordu. Diğer yeşil kapsüllü plyscaptoul i içtiğimde ise gözlerim yaşıyor terliyordum. 1 ay kadar kullandım şu anda hala askerim hapları bıraktıktan sonra ağrılarım kesildi diyebilirim. Sinek ısırığı kadar olan sancıları saymazsam. Sizce ne yapmam gerekiyor. Ne olabilir bu durumun sonu? tahmin ettiğiniz hastalık nedir veya hala riskli bir durum varmıdır? görmeden elbette yorum yapılamaz fakat tecrübelerinizin doğrultusunda cevaplarınızı bekliyorum."
  
Bu yorum 04-02-2011 15:03:56 tarihinde yazılmıştır...

idrar ve böbrek
Yazan: berk - Balıkesir
Puan:idrar ve böbrek

"Mrb insanları bilgilendirmek adına yaptığınız çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum öncelikle. Yaşım 22 ve şu an Hakkari Şemdinlide askerim. 3 ay kadar önce bir sabah uyandığımda ayakta yürüyemez durumdaydım koğuştan lavobaya kadar gidemez bir haldeydim.Kendimi hemen yatağa attım. Daha sonra revire gittim fıtık dediler serum taktılar.Ağrı ilk önce yumurtalıkların altında kendini gösterdi daha sonra bel ağrısı ve boşluklarda sızlama saplanmalarla devam etti. Hastaneye sevk ettiler. Devlet hastanesi bu askeri hastane değil. Doktor fıtık dedi ilk önce şikayetlerimi anlattığımda daha sonra boşluklarında ağırdığını söyleyince başka problemlerde olabilir diyerek film çekti böbrek taşı var dedi bana buscopan plyscaptoul adında iki hap verdi. Hapın adını yanlış yazmış olabilirim bu arada. Kullanmaya başladım özellikle buscopan i içtiğimde midemin şiştiğini hissediyordum sırt ve kasık ağrısını unutturacak şekilde mide ağrısı yapıyordu. Diğer yeşil kapsüllü plyscaptoul i içtiğimde ise gözlerim yaşıyor terliyordum. 1 ay kadar kullandım şu anda hala askerim hapları bıraktıktan sonra ağrılarım kesildi diyebilirim. Sinek ısırığı kadar olan sancıları saymazsam. Sizce ne yapmam gerekiyor. Ne olabilir bu durumun sonu? tahmin ettiğiniz hastalık nedir veya hala riskli bir durum varmıdır? görmeden elbette yorum yapılamaz fakat tecrübelerinizin doğrultusunda cevaplarınızı bekliyorum.""
  
Bu yorum 05-10-2011 16:32:06 tarihinde yazılmıştır...

böbreklerimizi korumak için nelere dikkat etmeliyiz
Yazan: ayberk kızıldağ - Çanakkale
Puan:böbreklerimizi korumak için nelere dikkat etmeliyiz

"arkadaşlar böbreklerimizin sağlıklı olmasını istiyorsak bol sıvı tüketmeli ve tuvaletimizi tutmamalıyız "
  
Bu yorum 09-10-2011 18:24:06 tarihinde yazılmıştır...

böbrek taşı olanlar dikkat
Yazan: adem baltacı - Mardin
Puan:böbrek taşı olanlar dikkat

"böbrek taşı olanlar alkolden ve sigaradan uzak durmalı"
  
Bu yorum 10-10-2011 15:52:39 tarihinde yazılmıştır...

böbrek sağlığı için günde kaç litre su içilmelidir?
Yazan: ilkay yakar - Ağrı
Puan:böbrek sağlığı için günde kaç litre su içilmelidir?

"böbrek sağlığı için günde kaç litre su içilmelidir? "
  
Bu yorum 12-10-2011 13:44:34 tarihinde yazılmıştır...

böbrek sağlığı için içecekler
Yazan: selin - Ankara
Puan:böbrek sağlığı için içecekler

"böbreklerin sağlığı için bol su tüketmeye dikkat edin ancak aşırıya kaçmayın sıvı ağırlıklı beslenin çorba vs. meyve tüketmeye dikkat edin, böbreklerinizi soğuktan koruyun ve idrarınızı tutmayın. "
  
Bu yorum 15-10-2011 19:13:30 tarihinde yazılmıştır...

Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.