reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Böbrek Hastalarına Müjde

Zayıflama Böbrek Hastalarına Müjde konusunu yazdır Böbrek Hastalarına Müjde konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 28-07-2011 tarihinde saat 16:21:12 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 434 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Yurt dışından gelen ilaç sayesinde nakil için kan uyumu şart değil. Tedavinin büyük bölümünü de sigorta karşılıyor.

Türkiye’de 40 bin diyaliz hastası böbrek nakli bekliyor. Karaciğer, kalp ve pankreas da dahil edildiğinde ülkemizde nakil bekleyen hasta sayısı 45 bini buluyor. Nakillerin önündeki en büyük problem kan uyumsuzluğu idi. Uygun donör bulunsa da kan uyumsuzluğu yüzünden hastaya nakil yapılamıyordu. Avrupa ülkelerinde bu durumlarda kullanılan Rituxmab adlı ilacın ruhsatı ülkemizde bir türlü alınamıyordu.

Müjdeli haber önceki gün Sağlık Bakanlığı'ndan geldi. İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ve Transplantasyon Bilim Kurulu Rituxmab adlı ilacın ruhsatını aldı. Böylece merkezler artık kan uyumu olmadan böbrek hastalarına nakil yapabilecek. İğne şeklinde yapılan ilacın birim fiyatı ise 2 bin 500 YTL. Bir hastaya iyileşmesi için verilen iğne sayısıyla orantılı olarak toplam maliyet ise 25- 30 bin YTL arasında değişiyor. Ve bunun çoğunluğunu ise SGK karşılıyor.

HERKESE UYGUN DEĞİL

 Transplantasyon Bilim Kurulu’nda bulunan Doç. Dr. Necmettin Necmettin Güvence, bu yöntemin öncelikle olarak zamanı çok daralmış hastalarda kullanılacağını söyledi. Güvence, “Bu ilaç pek çok hastanın hayatını kurtaracak. Verici ile alıcı arasında kan uyuşmazlığını ortadan kaldırıyor. Ancak ilaç herkese uygun değil. Hastaların bir kısmı trans olma yaşını çoktan geçmiş. Önceliği ölüm riski fazla olan hastalarda kullanacağız” dedi.

333 BÖBREK NAKLi YAPILDI 333 BÖBREK NAKLi YAPILDI

Doç. Dr. Necmettin Güvence organ naklinin çok önemli olduğunu söyledi. Güvence “Halk bilinçlenirse insanlar hayatta kalacak” dedi. İstatistiklere göre Türkiye’de 2007’de 460 beyin ölümü gerçekleşti. Bunlardan 260'nın ailesi organ nakli için izin vermedi. 200 aile ise yakınlarının organlarını bağışladı. Bu 200 kişiden de toplam 185 tanesinden nakil yapılabildi. Bu yıl 333 tane böbrek, 161 tane böbrek, 84 kornea ve 57 kalp nakli yapıldı.

İmge YÜCETÜRK
Böbrek Hastalarına Müjde başlıklı bu makale 28-07-2011 tarihinden itibaren 434 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Böbrek Hastalarına Müjde

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Böbrek Hastalarına Müjde Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.