reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Bel Çevresi

Zayıflama Bel Çevresi konusunu yazdır Bel Çevresi konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 02-07-2011 tarihinde saat 16:28:58 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 174 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Bel çevresi ölçümü fazla kiloluluk yani obezitenin teşhisi için önemli bir faktördür. Şişmanlığın derecesi artan sağlık risklerini büyük ölçüde etkilemektedir. Çalışmalar karın bölgesinde göbek olarak değerlendirilen yağ kitlesi varlığının şeker hastalığı, kolesterol, tansiyon, kalp hastalıkları, felç ve erken ölüm risklerini arttırdığını göstermektedir.

Şişmanlığı belirleyen pek çok yöntemden biri de bel çevresi ölçümüdür. Erkekler için 97 cm.yi geçen uzunlukların riski arttırdığı, 102 cm. ve daha fazlasının önemli ölçüde büyük risk olduğu bildirilmektedir. Kadınlar için bu ölçüler 81 cm. ile artan risk, 89 cm. ile büyük risk olarak değerlendirilmektedir.

Karın çevresini saran yağların kalp hastalığı, şeker hastalığı ve daha pek çok sorunu tetikleyen insülin gibi pek çok bileşiğin salgılanmasını arttırdığı tespit edilmiştir. Bel ve karın çevresindeki yağların varlığı yaşam tarzı, beslenme, genetik yapı, fiziksel aktivite, sigara kullanımı gibi pek çok seçimden etkilenmektedir.
Erkekler bel ve karın çevresinden, kadınlar ise kalça ve uyluk bölgelerinden kilo kazanmaya daha eğilimli olduklarından bel çevresi ölçümüne göre erkekler daha büyük sağlık riskleri altındadır.


Bel Çevresi başlıklı bu makale 02-07-2011 tarihinden itibaren 174 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Bel Çevresi

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Bel Çevresi Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.