reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Ayak Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Zayıflama Ayak Kokusu Nedenleri ve Tedavisi konusunu yazdır Ayak Kokusu Nedenleri ve Tedavisi konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 22-08-2009 tarihinde saat 19:42:29 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 5531 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Ayak kokusu insanların ayaklarını etkileyen bir vucüt kokusu tipidir. Ayak kokusu çok kötü koku olarak bir çokları tarafından dikkate alınmaktadır. Ayak kokusu birkaç saatte özellikle yeterli havalandırma olamayan çorap ve ayakkabılardan meydana gelmektedir. Çünkü insan ayağı sıklıkla ter bezleriyle kaplıdır (daha büyük ayağa sahip olanlar daha fazla terlerler) ayakların aşırı derecede terlemesinin nedeni budur. Bu terleme ve sıcaklık sürekli çoğalan bakteriler ve mantarlar (fungiler) için ideal şartları sağlamaktadır.

Ayak kokusu toplumsal bir sorundur. İnsanların ayak kokusu, çevrelerindeki ilişkilerini değiştirebilecek bir proplemdir. Ayak kokusu kız isteyen erkeklerde bile kızı vermeme, kızın erkek adayını istememe gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Ayak kokusu aile toplantılarında bireylerin en güçlü referanslarından birisidir. Ayak kokusu bazen, ayak sahibini istenmez yapar. Bu kadar olumsuz etkiye sahip ikinci bir vakıa ter kokusudur. Ki ter kokusunun çaresi kolaydır. Bir parfüm, deodorant yada kolonya geçicide olsa çözümdür. Ama ayak kokusu  hiçte kolay çözülecek bir sorun değildir. Ayak kokusu ayağı sürekli temiz tutmakla giderilebilinir. Ancak bu her zaman işe yaramaz. Bazı bünyelerdeki mikrop oranı o kadar etkindir ki hemen çoğalır.


Fiziksel aktiviteler artığında, ayak terlemesi bakteriyel büyüme ve bakteri artık ürünlerinin tümü artmaktadır. Bu durum kokunun şiddetini artırmaya neden olmaktadır. Ayaklardaki kıllar, özellikle parmaklar üzerindeki, bakterilerin daha etkili olmaları için özel bir ortam sağlamaktadır. Bu durum daha fazla kokunun oluşmasını da sağlamaktadır.


Ayak Kokusu Nedenleri :


Ayak kokusunun ana nedeni brevibakterileri (Brevibacteria,Maya bakterileri) olarak düşünülmektedir. Bu bakteriler ayak üzerindeki, özellikle parmak aralarında  ve taban üzerinde oluşmuş, ölmüş deriyi sindirirerek sülfür kokusuna sahip amino asit, metiyonin, metanetiyole (amino acid, methionine ve methanethiol ) dönüştürürler. Brevibakterileri aynı zamanda Limburger, Bel Paese, Port du Salut ve Muenster gibi peynir çeşitlerinin karekteristik keskin kokulu (keskin ekşi kokusu) gibi nahoş kokuları vermektedir. Buna ek olarak propiyonik asit (propanoic acid) aynı zamanda ayak ter örneklerinde bulunmuştur.

Bu asit  propiyonik bakterileri tarafından amino asitlerin parçalanma ürünüdür. Propiyonik asid, kimyasal yapı olarak ve koku karekteristik özelliği gibi fiziksel özellikleri yönüyle asedik aside benzerdir. Buda ayak kokularını çoğu kişiler tarafından sirke kokusuna benzetmelerini açıklamaktadır.

İzovalerik asit (isovaleric acid)3-methyl butanoic asid Staphylococcus epidermidis bakterisinin faaliyetleri sonucu olarak ayak kokusunun diğer kaynağıdır. Bu bakteri bazı peynir tiplerinde mevcuttur.

En eski ayak deodorantlar arasında allspice (yeni bahar bitkisi) gibi aromatik bitkiler vardı. 19 yy da Rus askerleri botlarına koruma için yerleştirirlerdi. Pudra ve aktifleşmiş odun kömürünün çoğu tipleri Odor Eaters gibi ayak kokusuyla mücadele etmek amacıyla geliştirilmiştir. Ayak kokusuyla mücadelelerde antimikrobiyal çorap, antimikrobiyal sprey ve diğer antimikrobiyal ürünler kullanılmaktadır.

İnsanlar büyüdükçe onların istenmeyen ayak kokusu ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Bu nedenle batı ülkelerinde ayakkabılar günün büyük kısmında giyilir, çoğu insanlar ayakkabıları çıkarmaktan kaçmışlardır. Bu bir çelişkidir. Çünkü ayak terlemesini azaltmanın en etkili yolu ayakkabıları çıkarmaktır.

Farklı kültürlerde ayak kokusuna tepki farklıdır. Örneğin eve girişlerde ayakkabıların çıkarıldığı yerlerdeki ülkelerde ayak kokusu daha azdır.
 

Ayak Kokusu Tedavisi:

 
Ayak kokusunu çözmek için piyasada çeşitli kremler, spreyler, çoraplar bulunmaktadır. Tercihinize göre kullanabilir ve ayak kokusu sorununu çözebilirsiniz. 

Ayak Kokusu Nedenleri ve Tedavisi başlıklı bu makale 22-08-2009 tarihinden itibaren 5531 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Ayak Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Ayak Kokusu Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.