reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti

Zayıflama Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti konusunu yazdır Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: Zayıflama Bilgileri   
Bu makale 15-09-2009 tarihinde saat 14:40:00 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 9075 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyacı olan minimum enerji miktarıdır. Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yemek yeme, uyuma, temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında vücudumuz devamlı kalori yakar.

Metabolizma vücut bileşimleri tarafından etkilenmektedir. Bu bileşimler, vücuttaki kas ve yağ dokularının birbirine oranıdır. Kaslar, vücutta yağlardan daha fazla kalori kullanır. Kaslı bir vücuda sahip kişilerin, daha az vücut yağına sahip oldukları için, daha hızlı metabolizmaları vardır. Örneğin aynı boy ve kiloda olan iki kişiyi ele alalım. Bunlardan düzenli olarak aerobik yapan, vücut geliştirme sporuyla ilgilenen, fitness ve benzeri aletli programları uygulayan kişinin vücut yağ oranı daha düşüktür. Diğeri ise hiçbir sportif aktivite yapmadığı için, vücut yağ oranı diğer kişiye oranla daha yüksektir, dolayısıyla metabolizma hızı da yavaştır. Başka bir deyişle, birinci kişinin vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için, ikinci kişiden daha fazla kalori harcaması gerekmektedir.

Metabolizma hızının kilo alıp vermede önemli etkisi var. Bazal metabolizma hızınız ne kadar düşükse, kilolu olma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Eğer hızlıysa şanslısınızdır, vücudunuz enerji sağlamak için daha hızlı kalori yakıyor demektir. Eğer yavaşsa çok fazla kalori almamalısınız, ihtiyacınızdan fazlası yağ olarak depolanacaktır. Kiloluysanız ilk işiniz metabolizmanızı hızlandırmak olmalı. Bunu yapmak için de kas dokusunu artırmanız gerekli. Kas dokunuz ne kadar fazlaysa metabolizmanız da o kadar hızlanır, ince kalma şansınız artar. 40 yaşından sonra kas dokusu azalmaya başlar. Bu nedenle düzenli egzersizle metabolizmayı hızlandırmak ve vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olmasını sağlamak sağlıklı yaşam için bir koşuldur.

Yavaş bir metabolizmaya sahip olduğunuzda üşüme, kuru bir cilt, yavaş nabız, düşük tansiyon ve peklik gibi birçok rahatsızlığı da kabullenmiş olmaktasınız.

Metabolizma hızınızın artması için protein ağırlıklı bir diyet etkili olacaktır. Özellikle süt ürünlerinde bulunan konjuge linoleik asit vücutta kas dokusunu artırdığı için metabolizmayı da yüzde 10 oranında hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Acı soslu bir yemek yedikten sonra yaklaşık iki-üç saat içinde de metabolizma hızının yüzde 50 oranında artması mümkündür. Bu etki acının kalp basıncını artırmasından kaynaklanır. Kafein içeren içecekler de adrenalin seviyesini ve beraberinde kalp basıncını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay ise kalp basıncını artırmadan metabolizmayı hızlandırır.

Eğer iyot eksikliğine bağlı tiroitle ilgili bir probleminiz varsa tiroksin hormonu senteziniz de düşük olacaktır. Bu da metabolizmanızın düşmesine neden olur; bu durumda iyot seviyenizi artıracak deniz mahsulleri ve süt diyetinizde yer almalıdır.

Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti başlıklı bu makale 15-09-2009 tarihinden itibaren 9075 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti

Sayfayı Paylaş:

Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti için yapılmış yorumlar.
metabolizmayı hızlandıran yiyecekler
Yazan: aslı - Antalya
Puan:metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

"yazının sonuna doğru verdiğiniz metabolizmayı hızlandıran yiyecekler çok işe yarıyor. bir arkadaşım tavsiye etmişti bana da. burda da okuyunca hak verdim. teşekkürler."
  
Bu yorum 15-09-2009 14:42:26 tarihinde yazılmıştır...

kolay kilo vermek
Yazan: arzu gören - İstanbul
Puan:kolay kilo vermek

" kilo vermek öyle sanıldığı kadar zor bir iş değilmiş. kafamda çok büyütmüşüm bu konuyu. fakat beim sorunum daha farklı ben ideal kilomdayım yani boyum 1.70 ve şuan 63-64 kilodayım fakat vücudum daha fazla gösteriyor kilomu. bunun için ne yapabilirim ? bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz? "
  
Bu yorum 25-09-2009 13:50:00 tarihinde yazılmıştır...

yavaş metabolizma ve kabızlık
Yazan: deniz özaydın - İstanbul
Puan:yavaş metabolizma ve kabızlık

"ben 2 buçuk sene önce doğum yaptım. o günden bu güne 12 kilo hala fazlam var. metabolizmam yavaş kabızlık sorunum da var. bana ne önerirsiniz?"
  
Bu yorum 17-09-2011 15:27:23 tarihinde yazılmıştır...

Metabolizma Hızlandırma ve Yavaş Metabolizma Diyeti Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
  • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
  • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
  • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.