reklamı kapat!
zayıflama

Bizi Destekleyin

Ürün Tanıtım

Son Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

Reklam Alanı

 


Makrobiyotik Diyet

Zayıflama Makrobiyotik Diyet konusunu yazdır Makrobiyotik Diyet konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.
Yazan: zayiflamabilgileri   
Bu makale 12-07-2011 tarihinde saat 15:16:07 iken yazılmıştır.Bugüne kadar 158 defa okunmuştur...


Sponsorlu:


Makrobiyotik (macrobiotic) latincede “uzun yaşam” anlamına gelen bir kelime kökünden türemiştir. Makrobiyotik diyeti ve felsefesi, George Ohsawa adlı bir Japon uzman tarafından geliştirildi.

Ohsawa tarafından geliştirilen ilk makrobiyotik diyet, uygulaması çok zor olduğu için diğer uzmanlar tarafından yumuşatıldı ve bugünkü halini aldı.

Neden?


Makrobiyotik diyeti seçenler genellikle dönemsel olarak zayıflamak isteyen değil, sağlıklı beslenme mantığını hayatına oturtmaya çalışan insanlardır.

Makrobiyotik
diyet az yağlı, çok lifli, tam tahıllı gıdalardan ve sebzelerden oluşuyor. Aynı zamanda soya sosuna da yer vererek soyanın tüm pozitif etkilerinden yararlanmanızı sağlıyor.

Kanser hastalarına genellikle az yağlı ve bol lifli diyetler önerildiği için makrobiyotik diyeti tercih ediyorlar. Makrobiyotik diyetin sağladığı fitoöstrojen  göğüs kanseri gibi östrojen nedenli kanser türlerini olumlu yönde etkiliyor.

Fitoöstrojen
aynı zamanda kadınların hormonlarını düzenliyor. Makrobiyotik diyet ile düzenli olarak alacağınız fitoöstrojen,  menapoz ve adet öncesi sendromu dönemlerini daha rahat atlatmanızı sağlıyor ve göğüs kanseri riskini azaltıyor.

Nasıl?


 • Makrobiyotik diyet uygularken yediklerinizin %50 – 60 kadarı tam tahıllı gıdalardan oluşur.
 • Çorba makrobiyotik diyetin önemli bir parçasıdır. Günde en az 2 tabak çorba içmlesiniz.
 • Günlük besinlerinizin %25 – 30 kadarı sebzelerden oluşmalı. Bu miktarın da yaklaşık üçte biri çiğ, yani pişmemiş sebzelerden oluşmalı. Bunun dışında sebzeleri haşlayarak, kaynatarak, fırında veya tavada pişirip yiyebilirsiniz.
 • Gelelim hayvansal gıdalara. Dilediğiniz bir deniz ürününü haftada birkaç kez tüketebilirsiniz. Kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Balık ve deniz ürünlerini tüketirken de yanında karaturp, zencefil, wasabi ve hardal yiyerek kendinize detoks uygulamış oluyorsunuz.
 • Makrobiyotik diyet uygularken kuruyemiş yiyebiliyosunuz. Elbette makul miktarlarda. Kuruyemişlerinizin tuzlanmış ve fırınlanmış tercih etmeniz öneriliyor.
 • Elma, armut, şeftali, üzüm, kayısı ve kavun gibi alışık olduğunuz meyveleri düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ancak mango, ananas ve papaya gibi tropikal meyvelerden uzak durmanız gerekiyor.
 • Makrobiyotik diyet tatlı yemenizi de yasaklamıyor. Ancak yine makul miktarda tüketmenizi öneriyor. Haftada 2 – 3 kez tatlı yiyebilirsiniz. Tercihinizi kurutulmuş meyve gibi yapay tatlandırıcı içermeyen tatlılardan yana kullanmanız öneriliyor. Çikolata veya pekmez gibi yüksek miktarda kalori içeren tatlılardan uzak durmanız gerekiyor.
 • Yemeklerinizde damıtılmamış sebze yağları tercih etmelisiniz. Makrobiyotik diyette en çok kullanılan yağ siyah susam yağıdır. Tercih edilen diğer yağlar susam yağı, mısırözü yağı ve hardal tohumu yağıdır.Makrobiyotik Diyet başlıklı bu makale 12-07-2011 tarihinden itibaren 158 kişi tarafından okunmuştur.
Ortalama değerlendirme: Makrobiyotik Diyet

Sayfayı Paylaş:

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...


Makrobiyotik Diyet Hakkında Yeni Yorum Yaz


Mesajınızı Yazarken Lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!


Adınız Soyadınız   :   

E-Mail Adresiniz   :   

Şehir Seçiniz   :   

Puan Veriniz   :   

Yorum Konusu   :   

Yorumunuz   :   
 
geri  


Tıbbi Sorumluluk Reddi: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.